Archetypy marki – ludzka twarz brandu + darmowy quiz cz.1

jakie są archetypy marki

Czy tego chcesz, czy nie nasze racje z markami przypominają relacje z prawdziwymi osobami. Może to wywoływać u Ciebie sprzeciw, ale nawet stanowcze tupnięcie nogą nie sprawi, że będzie inaczej.

Oczywiście są pewnie osoby na tym świecie, które opierają się rynkowi i nie mają marek, którym ufają lub, które sprawiają, że lepiej się czują. Jednak większość z nas idąc na zakupy, dokonuje wyboru bazując na emocjach. Najczęściej nieświadomie.

Szacuje się, że dorosły człowiek przeciętnie dokonuje ok. 35 tysięcy decyzji dziennie. 95% z nich dokonywanych jest podświadomie.

Jak ta wiedza pomaga przedsiębiorcom? Przede wszystkim uświadamia, że by zdobyć klientów nie wystarczy wrzucić parę reklam na Facebooku i wydrukować 1000 ulotek. By przyciągnąć odbiorców, którzy z chęcią kupią Twój produkt potrzebne są emocje.

Odbiorcy patrzą na Twoją markę w podobny sposób jak patrzą na ludzi. To jak się czują w ich otoczeniu, czy mówią tym samym językiem i wyznają te same wartości – to liczy się dla nas, najbardziej kiedy przebywamy z drugim człowiekiem. Te same elementy również decydują o tym, czy konsument zwróci uwagę na Twoją markę, czy jej zaufa, poczuję więź i później wróci po więcej.

By te relacje budować ważne jest określenie archetypu marki, który pomoże Ci w nadaniu jej ludzkiej twarzy, obraniu języka i sposobu komunikacji.

Darmowy quiz jakim archetypem jest Twoja marka na dole strony

Czym jest archetyp marki

Archetyp marki w marketingu to sposób na personifikacje brandu i nadanie mu tożsamości. Okazuje się, że marki, które mają wyraźnie określony archetyp i a są konsekwentne w jego wykorzystywaniu, mają lepsze wyniki.

Teoria archetypów pochodzi od Carla Gustava Junga, który przestudiował starożytne księgi i stwierdził, że postaci, motywy i zdarzenia są budowane w oparciu o podobny schemat, który stanowi część jakiejś społecznej i indywidualnej nieświadomości. To takie obrazy, symbole, z którymi czujemy emocjonalną więź poprzez powielające się doświadczenia wielu pokoleń. Niesamowite!

Tę teorię w znakomity sposób wykorzystują twórcy filmowi. Dzięki zakodowanym w naszych umysłach kalkom znaczeniowym, są oni w stanie zbudować historię i postacie w taki sposób, że bez problemów, w ciągu krótkiego czasu, rozumiemy motywacje i role poszczególnych osób na szklanym ekranie. Dzięki umiejętnie wykorzystanej teorii archetypów jesteśmy w stanie w ciągu 2h lub paru odcinków wciągającego serialu, nawiązać mocną więź z bohaterami.

To jak czujemy się wobec archetypów można też zobaczyć w naszych relacjach z markami.

12 jungowskich archetypów znalazło zastosowanie w marketingu. Dzięki temu marki takie jak Harley Davidson lub Dior są w stanie nawiązać prawdziwe mocne więzi, porównywalne do tych ludzkich, a ich fani są nawet gotowi wytatuować sobie ich logo na skórze.

Jak archetyp marki pomaga w budowaniu relacji z odbiorcami

Istnieje kilka powodów dlaczego, jako przedsiębiorca powinieneś zastanowić się kim jest Twoja marka i nadać jej tożsamość. Oto parę z nich:

  • Pomaga w znalezieniu wspólnego języka z odbiorcami.
  • Pokażesz, że ich rozumiesz i dzielisz ich wartości
  • Twoja marka będzie w stanie nawiązać z nimi dialog oraz wywołać w nich prawdziwe emocje

Mówiąc prosto, czym bardziej wartości marki pokrywają się z wartościami grupy odbiorczej tym większy czują się oni z nią związani. Dlaczego? Dlatego, że jako zwierzęta stadne, ludzie lubią towarzystwo tych, z którymi się zgadzają. To również dotyczy marek.

Henri Sizaret

Może cię zainteresować: Strategia marki a identyfikacja wizualna

12 archetypów marek

Istnieje 12 podstawowych person, które pomagają w budowaniu autentycznych marek i przyciąganiu tych, którzy podzielają podobne wartości. Każda z nich ma swoje aspiracje, problemy, sposoby na wejście w relację z odbiorcami i zadbania o ich potrzeby.

W polskim języku spotkałam się z paroma wersjami nazewnictwa, dlatego w nawiasach umieszczam angielski odpowiednik.

Archetyp marki – Buntownik (Rebel)

Archetyp buntownika łamie wszystkie zasady, jest radykalny i nieokiełznany. Pragnie wolności i zmian. Jego siłą napędową jest zniszczenie obowiązującego porządku. Buntownik rzuca wyzwanie, walczy ze skostniałymi zasadami. To marki, które przysparzają odbiorcom dreszcz emocji. Są innowacyjne, chcące zmienić świat. Idą pod prąd, nie boją się szokować.

Z innej strony buntownik zawsze wnosi nową perspektywę i świeże spojrzenie. Cechuje go innowacja i niestandardowe myślenie.

Marki w archetypie buntownika: Harley Davidson, Desperado, Diesel
Osobowości: James Dean, Taylor Durden Fight Club, Lisa w Przerwanej Lekcji Muzyki
Motywacja: zmiana, podążanie pod prąd, zniszczenie obowiązującego porządku, indywidualizm
Obawa: nijakość, brak wolności, uziemienie, nuda, skostniałość, podążanie za tłumem

Archetyp marki – Magik (Magician)

Archetyp magika chce zabrać Cię w podróż do świata wyobraźni. Marka taka jest gotowa otworzyć przed tobą magiczne wrota ku zmianie. Magik kusi poznaniem nieznanego. Jednak nie odkrywa przed Tobą wszystkich kart. Lepiej niektóre rzeczy zostawić tajemnicą. Odznacza go umiejętność budowania odpowiedniej, wciągającej atmosfery. Jest postacią duchową, wizjonerem docenia magiczną atmosferę.

Celem magika jest zrozumienie świata i zmiana na lepsze. Przebywanie w jego towarzystwie może być kojące ponieważ otacza Cię opieką i staje się Twoim przewodnikiem. Jednak nieumiejętne użycie tego archetypu sprawi, że Twoja marka możemy stracić zaufanie odbiorców.

Marki w archetypie magika: Disney, Tesla, Apple
Osobowości: Willy Wonka, Babcia wierzba z Pocahontas, Merlin
Motywacja: spełnienie marzeń, pozytywne chwile, zmiany na lepsze, dodanie sił
Obawa: negatywne konsekwencje swoich działań, że jego uczynki negatywnie wpłyną na osoby wokół

Archetyp marki – Bohater (Hero)

Głównym celem bohatera jest bycie zapamiętanym i wpisanie się na kartach historii. To prawdziwy wojownik, nieustraszony, inspirujący. Jego motorem napędowym są wyzwania i sukces. Bohater nigdy się nie poddaje i może być pozytywną motywacją dla osób wokół.

Bohater nieustannie dąży do bycia lepszym. Od bohaterskiej marki wymaga się ciągłego udoskonalania, wprowadzenia innowacji, ale również bycia inspiracją do dążenia w tym samym kierunku.

Marki w archetypie bohatera: Nike, Ferrari,
Osobowości: Wonder Woman, Usain Bolt, Maximus z Gladiatora
Motywacja: bycie lepszym, pokonanie rywali, bycie na szczycie
Obawa: przegrana z konkurencją, pozostanie w tyle, bycie zapomnianym lub zignorowanym, słabość

https://youtu.be/hOVkEHADCg4

Archetyp mark – Kochanek (Lover)

Nie trudno się domyśleć, że archetyp marki kochanek skupia się na przyjemnościach. Szczególnie tych cielesnych. Za zadanie wyznacza sobie zadbanie o innych w najbardziej zmysłowy sposób. Archetyp Kochanka często powiązany jest z branżą kosmetyczną, ale może też pasować do niektórych produktów spożywczych. Szczególnie tych, które nie tylko zapełniają żoładek, ale przede wszystkim dostarczają zmysłowych wrażeń.

Z tym archetypem wiążą się pewne niebezpieczeństwa. Może być bowiem postrzegany jako płytki materialista.

Marki w archetypie kochanka: Durex, Dior, Godivia
Osobowości: Romeo, Jack z Titanica,
Motywacja: umacnianie związku, intymność, miłość, przyjemność fizyczna, pasja
Obawa: odrzucenie, zimne relacje, brak uczuć, samotność

Archetyp mark – Błazen

Nazwa Błazen ma dość negatywne zabarwienie w polskim języku, ale w tym archetypie chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę i poczucie humoru. Błazen lubi zabawiać towarzystwo i poważne tematy dla niego nie istnieją. Sprawia, że wszyscy dobrze spędzają czas i mogą się wyluzować.

Błazen może czasem wywoływać negatywne emocje. Być oskarżony o bycie płytkim i głupkowatym, jednak jego prawdziwa intencja to zadbanie o to, by w tym szalony świecie znaleźć czas na dobrą zabawę i być w stanie trochę wyluzować.

Marki w archetypie błazna: Plus (reklamy z kabaretem Mumio), Crunchips, Nju
Osobowości: Jaś Fasola, Pumba z Króla Lwa, Jackass
Motywacja: zabawa ponad wszystko, dobrze spędzony czas, brak zmartwień
Obawa: nuda, sztampowość, garnitur i krawat

Archetyp mark – Kumpel

Archetyp Kumpla to chłopak z sąsiedztwa. Taki, którego wszyscy lubią i dobrze czują się w jego towarzystwie. Kumpel lubi otaczać się ludźmi i wtapiać się w tłum. To nie oznacza, że jest nijaki. Właściwie wszyscy kumpla lubią, bo odzwierciedla upodobania większości. Dodatkowo jest pomocny i zawsze można na niego liczyć. Przemawia do innych prostym językiem i sprawia, że inni czują się zaakceptowani i mile widziani. Dla kumpla bowiem, wszyscy jesteśmy równi.

Dla marki w tym archetypie najgorsze byłoby wywyższenie się i odstawanie od swojej grupy odbiorczej.

Marki w archetypie Kumpla: Budweiser, Kasztelan, Ford
Osobowości: Tom Hanks, Drew Barrymore,
Motywacja: bycie częścią społeczności, przynależność, bycie osobą na którą można liczyć
Obawa: samotność, bycie innym, skomplikowanie

Sprawdź drugą część artykułu na temat archetypów marki

Nie wiesz, jakim archetypem jest Twoja marka? Rozwiąż darmowy quiz.

archetyp marki - darmowy quiz

Masz pytania co do określania archetypów marki? Daj znać w komentarzu.

2 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You May Also Like