Jak pracować z projektantem – wstęp do udanej współpracy

wspolpraca z freelancerem

Chcesz pracować z niezależnym projektantem, ale nie wiesz jak zacząć? Doskonale cię rozumiem. Wybór właściwej osoby może być przytłaczający i stresujący. Kluczem do sukcesu jest znalezienie odpowiedniego freelancera, który poprowadzi projekt, rozwiąże problemy i zaproponuje odpowiednie rozwiązania.

Zawsze staram się zrozumieć moich klientów i zapewnić im komfort nawet wtedy, gdy sami dobrze nie wiedzą czego oczekują. Wiem jak ważne jest wsparcie w procesie tworzenia marki i jak istotne dla tego procesu jest dobranie odpowiednich współpracowników.  Dlatego postanowiłem stworzyć ten krótki przewodnik dla wszystkich przedsiębiorców, którzy chcą rozpocząć współpracę z niezależnym grafikiem.

Więc jeśli myślisz o zatrudnieniu zdalnego pracownika lub freelancera, ten artykuł jest dla ciebie. Dowiesz się w nim, gdzie szukać właściwej osoby, co wiedzieć przed rozpoczęciem projektu, jakich narzędzi używać do zarządzania projektami i wiele więcej…

 

Gdzie szukać freelancera

 

Niskobudżetowe strony dla projektantów

Dla tych, którzy mają niski budżet, możesz korzystać z witryn takich jak Freelancer, 99Designs lub Upwork. Pełno w nich niezależnych designerów, którzy są gotowi dostarczyć projekty, których potrzebujesz. Choć może to być dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie wiedzą dużo o projektowaniu i nie chcą inwestować zbyt dużej kwoty pieniędzy, może ono być również dość ryzykowne. Miej na uwadze, że wielu projektantów sprzedaje swoje usługi bardzo tanio, ma krótki czas na ich realizację. Dlatego możesz być prawie pewien, że obniży to jakość produktu. Dodatkowo żaden z nich nie poświęci czasu na poznanie twojej firmy ani grupy docelowej.

Plusy – niski koszt, szybki, bezpieczny
Wady: Niska jakość, ogólne projekty

 

Grupy facebookowe dla freelancerów

Przyciągają ludzi z wielu różnych dziedzin, więc jestem pewna, że możesz znaleźć wszystko, czego potrzebuje Twoja firma. Jakość pracy zależy od konkretnego projektanta. Jednak sprawdzenie każdego portfolio w celu znalezienia właściwej osoby może być bardzo czasochłonne.

Plusy: duży wybór freelancerów, łatwy do sprawdzenia jakość usług, na każdy budżet
Wady: czasochłonne.

 

Behance i Dribble

Jeśli szukasz czegoś konkretnego, może to być najlepszy wybór dla Ciebie. Na stronie takiej jak Behance można znaleźć wielu wspaniałych projektantów. Praca jest o wiele lepsza, kategorie i hashtag pomagają znaleźć to, czego potrzebujesz. Możesz wybrać osobę, która Ci się najbardziej podoba i łatwo skontaktować się z nią, aby uzyskać więcej informacji.

Plusy: dokładny wybór, wiele opcji, świetna jakość
Wady: wyższe ceny

grafik komputerowy współpraca

 

Jakie informacje należy podać przed podjęciem ostatecznej decyzji

Zanim zaczniesz szukać niezależnego projektanta, dobrze jest poświęcić trochę czasu na zastanowienie się nad swoimi potrzebami.

Kiedy uważasz, że znalazłeś właściwą osobę, możesz wysłać wiadomość e-mail, w której krótko wyjaśnisz czego potrzebujesz. Poniżej znajdziesz listę przydatnych informacji, które możesz umieścić w wiadomości:

 1. Kim jesteś i gdzie znalazłeś kontakt do danej osoby,
 2. Czym zajmuje się Twoja firma,
 3. Jakiego rodzaju projekt potrzebujesz,
 4. Jakie decyzje już podjąłeś,
 5. Jaki masz budżet,
 6. Jaki jest termin.

Pamiętaj, aby mail był krótki, ale treściwy. Na tym etapie projektant nie musi znać najmniejszych szczegółów, ale podane informacje pomogą mu rozpoznać Twoje potrzeby i zdecydować, czy może ci pomóc.

 

Uwaga! Wiele osób boi się rozmawiać o budżecie z góry z wielu różnych powodów. Jednak taka wiedza, może być bardzo korzystna dla ciebie i projektanta. Przede wszystkim pomaga zaoszczędzić czas na negocjacjach w przypadku, gdy stawki są zupełnie rozbieżne. Niektórzy projektanci wyślą Ci ofertę w zależności od twojego budżetu. Więc nawet jeśli twoja oferta jest zbyt niska, nadal możesz liczyć na pozytywne rozstrzygnięcie negocjacji.

 

Jakie pytania zadawać przed rozpoczęciem projektu

Kiedy współpracujesz ze zdalnym freelancerem, chcesz mieć jasno przedstawione, jak będzie wyglądał cały proces pracy nad projektem. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, upewnij się, że uzyskałeś od projektanta kilka ważnych informacji na temat:

 1. Jak wygląda proces krok po kroku,
 2. Jaki jest szacowany czas pracy,
 3. Ile wersji jest uwzględnionych w cenie,
 4. Koszt dodatkowych wersji,
 5. Jak projekt zostanie dostarczony,
 6. Jakie materiały musisz dostarczyć przed rozpoczęciem projektu,
 7. Koszty dodatkowych poprawek,
 8. Koszty dodatkowych licencji np. czcionki lub obrazy.

Po tym, jak oboje zgodzicie się na wspólną pracę, będziecie musieli przygotować podsumowanie ustaleń. Będziesz również proszony o dostarczenie niezbędnych materiałów do ​​dalszej wyceny. Jeśli masz już teksty, obrazy, wysłanie ich do projektanta pomoże mu oszacować dokładniej czas i koszty projektu.

Formalności związane z pracą z freelancerem

Posiadanie kontraktu jest bezpiecznym wyjściem zarówno dla ciebie i dla freelancera. Możesz znaleźć wiele darmowych szablonów w Internecie, pokazując, jak taka umowa powinna wyglądać. Pamiętaj, aby dołączyć informacje o przeniesieniu praw autorskich, terminów, kiedy możesz zerwać umowę i co może spowodować zmianę wyceny.

Jeśli nie jesteś pewien tej części – skontaktuj się z prawnikiem, który pomoże Ci stworzyć profesjonalne dokumenty.

 

Osobiście nie zawsze podpisuję z moimi kontrahentami umowę. Jednak przed rozpoczęciem projektu wysyłam dokument ze wstępną ofertą, gdzie wyszczególniam zakres działania i co wliczone jest w cenę. W obliczu prawa jest to już podstawa do dochodzenia swoich praw jeśli, któraś ze stron nie wywiąże się z zobowiązań.

 

Zawsze pisz wiadomość e-mail, aby potwierdzić zmiany. Upewnij się, że masz wszystko ‘czarno na białym’. W przypadku problemów będziesz mieć wszystko w jednym miejscu.

Profesjonalny niezależny projektant, podobnie jak Ty, chce, aby współpraca była płynna i długoterminowa. Większość z nas traktuje naszą pracę poważnie i stara się unikać takich problemów. Ale oficjalne dokumenty, takie jak umowy, mają sprawić, że oboje poczujesz się bardziej komfortowo.

 

Narzędzia, które pomogą Ci zarządzać projektem

Pracuję z moimi klientami w 100{aee0469e5d809c5875dcdfd7f644a909c58d5522555f21604e48445dc953b960} zdalnie. Większość z nich nie spotkała się nawet osobiście. Obecnie masz tak wiele aplikacji do zarządzania projektem, że nawet rozmowy telefoniczne czasami wydają się niepotrzebne. Poniżej znajdziesz kilka narzędzi, z których korzystam w codziennej pracy.

 • Asana, Trello, Slack
 • Dropbox, Dysk Google,
 • WeTransfer,
 • Skype, Whatsapp, Messanger

 

Trochę więcej rzeczy do zapamiętania podczas pracy z niezależnym projektantem

Zwracaj uwagę na szczegóły – to może wydawać się oczywiste, ale wiele razy ludzie próbują szybko sfinalizować projekt i zapominają o ustaleniu podstawowych kwestii. Zapewniam cię jednak, że dopięcie wszystkich ustaleń na ostatni guzik może być to kluczowe w bezproblemowym dostarczeniu projektu. Sprawdź projektanta, opinie, zapytaj o dostępność, kontrakt i proces.

Ustal ramy czasowe – pamiętaj, że każdy projekt wymaga twojego komentarza i poprawek, więc umieść go w planie działania. Lepiej założyć, że projekt potrwa dłużej niż zakładamy. Zawsze planuj z wyprzedzeniem i upewnij się, że masz zapas czasowy w przypadku opóźnienia.

Pamiętaj, że freelancer nie działa tylko dla Ciebie. Wszyscy staramy się, aby nasi klienci czuli się wyjątkowo, ale niemal każdy freelancer pracuje nad kilkoma różnymi projektami jednocześnie. Więc nigdy nie zakładaj, że otrzymasz produkt od razu. Zawsze pytaj, kiedy możesz oczekiwać finalizacji działań i ustal sensowne terminy. Tyle razy klienci chcą czegoś jak najszybciej, podczas gdy naprawdę nie mają żadnych planów na sfinalizowanie projektu w ciągu najbliższych kilku tygodni. Bądź więc realistą co do dat i poinformuj projektanta o nadchodzących zadaniach jak najszybciej.

Płatności – wielu freelancerów poprosi Cię o wpłacenie zaliczki (co najmniej 25{aee0469e5d809c5875dcdfd7f644a909c58d5522555f21604e48445dc953b960}). To normalna praktyka i nie powinieneś się martwić. Upewnij się, że otrzymałeś fakturę za depozyt i uzgodnij, co stanie się z pieniędzmi na wypadek zerwania umowy.

 

Wierzę, że udana współpraca zdalna to podsumowanie kilku rzeczy. Jednym z nich jest wzajemny szacunek. Dla mnie praca z moimi kontrahentami polega na partnerstwie i dbaniu o wspólne interesy. Podczas gdy wielu projektantów uważa, że ​​praca z klientem musi być kłopotliwa, uważam, że naszym celem powinno dostarczenie usługi, która jest satysfakcjonująca przede wszystkim dla zleceniodawcy.

Czy ten artykuł okazał się dla ciebie przydatny? Podziel się swoją opinią w komentarzu lub wyślij mi prywatną wiadomość.

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You May Also Like