Książki dla freelancerów (nie tylko o designie)

książki o projektowaniu

Wśród setek pozycji ciężko wybrać jest książki dla freelancerów, które naprawdę warto przeczytać, dzięki którym poszerzymy naszą wiedzę i staniemy się specjalistami w swoim fachu. Poniżej znajduje się lista pozycji, które moim zdaniem każdy projektant powinien przeczytać.

 

Read 500 pages like this every day. That’s how knowledge works. It builds up, like compound interest. All of you can do it, but I guarantee not many of you will do it. Warren Buffet

 

Bill Gates, Mark Zuckerberg, Oprah Winfrey – prócz sławy i wielkich pieniędzy łączy ich miłość do czytania książek. Jednak ludzie biznesu, którzy osiągnęli niezwykły sukces nie czytają byle czego. Są oni bardzo wybredni jeśli chodzi o swoje preferencje i zazwyczaj zabierają się za te lektury, które pomagają im się rozwijać i wnoszą nową wartość do ich życia.

Daleko mi do Oprah’y, ale sama również lubię czytać. Ze względu na dość mobilny styl życia i minimalizm, którego nauczyłam się w podróży, swoje lektury przechowuję na telefonie. Jednak, gdyby przełożyć je na wersję papierową pełne byłyby zakreśleń i zakładek.

Większość lektur, które znajdują się w mojej wirtualnej biblioteczce są związane bezpośrednio lub pośrednio z moją pracą. Nie są to książki ściśle nawiązujące do designu, ale wiele z nich w projektowaniu i w prowadzeniu własnego biznesu pomaga.

Osobiście uważam, że nauka, która z nich płynie jest nieprzecenionym źródłem wiedzy i informacji na temat świata wokół nas. A rolą designera jest przecież odpowiadanie na potrzeby świata i pomoc w ich rozwiązywaniu. Nauka płynąca z książek może nam w tym zadaniu pomóc.

 

Lista książek dla freelancerów o projektowaniu i nie tylko

Poniżej znajduje się lista typów, które moim zdaniem każdy freelancer powinien przeczytać. Listę tę będę starała się sukcesywnie uzupełniać o nowe tytuły.

 

This is Marketing – Seth Godin

Seth jest jednym z moich guru i uwielbiam wracać do jego wypowiedzi. Najnowsza jego książka, pełna jest świetnych spostrzeżeń na temat marketingu. Lektura przyda się każdemu freelancerowi, który pragnie zaistnieć na rynku i znaleźć odpowiednią grupę odbiorczą.

 

Creative personal branding – Jurgen Salenbacher

Obecnie książka jest dostępna jedynie w języku angielskim, ale warto po nią sięgnąć. Jest nieocenionym źródłem wiedzy dla wszystkich tych, którzy chcą przebić się ze swoimi usługami na rynku. Autor jest twórcą metody budowania wizerunku, która może pomóc nam w obliczu ważnych decyzji zawodowych i rozszerzenia zasięgu naszej działalności. Więcej o książce Salenbacha możecie przeczytać tutaj.

 

Creative strategy and business of design – Douglas Davis

ta książka nie doczekała się jeszcze tłumaczenia na język polski, a szkoda bo jest pełna przydatnych informacji na temat kreatywnego biznesu. Douglas Davis tłumaczy w niej czemu tak ważne dla współczesnych projektantów jest mówienie językiem biznesu i dlaczego umiejętne budowanie strategii jest jedną z najcenniejszych umiejętności designerów.

 

Subtelnie mówię F* – Mark Manson

ta książka zmieniła moje postrzeganie rzeczywistości i traktuję ją jako jedną z ważniejszych, które przeczytałam w swoim życiu. Nie jest to lektura stricte powiązana z designem, jednak znajdziecie w niej wiele trafnych spostrzeżeń i porad jak radzić sobie codziennością, również tą zawodową. Osobiście uważam, że jest to idealna lektura dla każdego freelancera.

 

Jak przestałem kochać design – Marcin Wicha

To opowieść o życiu u boku projektanta. Autor snuje pełną nostalgii i humoru opowieść o swoim ojcu – architekcie, który chronił najbliższych przed brzydotą i szarością PRLu. Jest to jednak z moich ulubionych książek. Polecam ją również tym, których nie interesuje design ponieważ jest wspaniale napisana i wciągająca.

 

W rzeczy samej – Mark Miodownik

Książka, która pozwala zrozumieć czym jest design i czemu jest taki ważny. Autor z pisarskim zacięciem opisuje pochodzenie materiałów, z które tworzą świat w okół nas. Znajdziecie tu odpowiedź na pytanie dlaczego piwo ma jasny kolor i jaka jest historia plastiku lub najlżejszego materiału świata. To wciągająca lektura, która odkrywa przed nami niezwykły świat materiałoznawstwa.

 

Czytaliście, którąś z tych książek? A może macie coś do polecenia? Dzielcie się opiniami w komentarzach.

Zapraszam was również do zapoznania się z listą książek o designie, które przydadzą się każdemu projektantowi.

 

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You May Also Like