Stwórz swoją stronę internetową – narzędzia do tworzenia stron www

stwórz swoją stronę internetową. darmowe narzędzia do tworzenia stron www

Strona internetowa to jedna z najważniejszych narzędzi do budowania wizerunku marki. To pierwszy punkt styku klientów z Twoją firmą. W dobie social media wielu z nas uważa, że strony www przeszły do lamusa, jednak specjaliści są pewni, że inwestycja w stronę internetową to nadal opłacalne przedsięwzięcie.

Zapewne zadajesz sobie pytanie jak stworzyć stronę internetową, która nie dość, że będzie wyglądać atrakcyjnie, to faktycznie przyniesie Ci wymierne zyski? Jakie narzędzia wykorzystać do tworzenia strony internetowej, które nie zrujnują Ci portfela, będą intuicyjne i proste w obsłudze.

Poniżej dziele się paroma narzędziami, których sama używam i które pomogą Ci w stworzeniu działającej strony internetowej, która zachwyci Twoich klientów.

 

 

1. Darmowe narzędzia do tworzenia stron internetowych

 

projektowanie stron internetowych narzedzia

1.1 Oprogramowanie do tworzenia stron internetowych

WordPress – proste narzędzie do budowania strony internetowej od podstaw

WordPress to darmowe narzędzie, które pomoże Ci wystartować. Udostępniane jest na licencji GNU co oznacza, że jest darmowy do wykorzystania zarówno w celach komercyjnych jak i prywatnych. WordPress początkowo był oprogramowaniem,  który służył do tworzenia prostych blogów. Obecnie jest potężnym narzędziem wykorzystywanym na ponad 60 milionach stron na całym świecie. WordPress coraz bardziej dostosowuje się do użytkowników, jednak jak to w życiu bywa, nie zawsze tak jest. Jeśli zależy Ci na rozbudowanej stronie z zaawansowanymi funkcjami, nadal najprawdopodobniej będziesz musiał zatrudnić programistę.

1.2 Podstawy – prototypy i praca w zespole

Figma – miej pewność, że Twoja strona internetowa jest user-friendly

Figma to narzędzie do przygotowywania prototypów strony. Co to oznacza? Zanim jeszcze wdrożysz projekt możesz przygotować funkcjonalne makiety, które pomogą Ci ustalić flow strony i przekonać się, czy będzie ona zrozumiała dla użytkownika. Figma posiada system udostępniania i umieszczania komentarzy, dlatego jest wyjątkowo przydatna dla tych, którzy przygotowują projekty dla klientów lub muszą skonsultować je z zespołem zanim jeszcze zostaną wdrożone. Jest bezpiecznym rozwiązaniem, dzięki któremu unikniesz błędów.  Osobiście używam Figmy do tworzenia wireframe’ów w procesie pracy nad stroną internetową dla moich klientów. Dzięki temu zanim przekażę projekt do developera mogę mieć pewność, że strona jest przyjazna użytkownikowi i posiada wszystko co trzeba.

 

Może Cię zainteresować: Strona www – proces od A do Z

optymalizacja strony internetowej pozycjonowanie

1.3 Optymalizacja strony internetowej

Google Search Console – niech Google Cię zobaczy

Google Search Console to usługa internetowa, która pozwala webmasterom sprawdzać status indeksowania i optymalizować widoczność stron internetowych. Brzmi skomplikowanie, ale GSC to po prostu narzędzie, które pomoże Ci sprawdzić, czy Twoja witryna jest dobrze widziana przez wyszukiwarkę Google. Dzięki rejestracji w serwisie będziesz mógł sprawdzić, czy jest ona wystarczająco szybka i czy nie występują w niej jakieś błędy. Dowiesz się z niego również ile osób odwiedziło Twoją stronę i kim one są. Jeśli chcesz wypozycjonować się w wyszukiwarce, rejestracja w Googole Search Console pomoże Ci w całym procesie.

Yoast – popraw organiczny zasięg strony internetowej

To wtyczka dla WordPress, która pomaga w optymalizacji SEO. Jeśli na swojej stronie chcesz prowadzić bloga te narzędzie sprawdzi, czy Twoje posty posiadają wystarczającą liczbę słów kluczowych, pomoże ci ustawić jak będą widoczne w wyszukiwarce i pokaże co jeszcze możesz poprawić. Wtyczka posiada darmową wersję, która przyda się w podstawowych pracach na treścią strony.

Autoptimize – strona internetowa, którą pokocha Google

Jeśli zdecydowałeś się postawić swoją stronę na WordPressie ta wtyczka może okazać się dla Ciebie bardzo przydatna. Autoptimize może pomóc Ci ulepszyć działanie strony i tym samym uzyskać przychylność wyszukiwarek. Bowiem, czym szybsza strona, tym lepsze pozycjonowanie. Twoja strona składa się z kodu, dzięki któremu wygląda tak a nie inaczej. Kod jednak to zbiór danych, które podobnie jak pliki i informacje zajmują miejsce na serwerze. Muszą również być załadowane zanim wyświetlą się w Twojej przeglądarce. W zależności od tego ile danych musi być przetworzony i przesłanych z serwera na Twój komputer, strona może działać szybciej lub wolniej. Narzędzia takie jak Autoptimize pozwala Ci zminimalizować ilość kodu i tym samym sprawić, że Twoja strona stanie się lżejsza. Wyszukiwarki takie jak Google cenią sobie ‘lekkie’, strony internetowe. Dlatego tak ważne jest upewnienie się, że Twoja strona jest odpowiednio zoptymalizowana.

Tiny JPG – szybsza strona internetowa

Tiny JPG to bardzo proste narzędzie do kompresowania zdjęć. By zaoszczędzić miejsce na serwerze i sprawić, że strona będzie ładować się szybciej, warto zadbać o kompresję grafik. Zanim załadujesz zdjęcia na serwer użyj Tiny JPG, który może zmniejszyć Twoje pliki nawet o 80% bez straty na jakości.

 

1.4 Marketing

MailChimp – zostań w kontakcie ze swoimi odbiorcami

MailChimp udostępnia Ci narzędzia do tworzenia newsletterów i organizacji listy mailingowej. Dzięki temu pozostaniesz ze swoimi odbiorcami w stałym kontakcie. MailChimp jest jednym z najpopularniejszych narzędzi do tworzenia i wysyłania newsletterów. Istnieje darmowa oraz płatna wersja tego narzędzia. Na samym początku bezpłatnie możesz przechowywać kontakty 2000 osób.

 

pisanie bloga i sprawdzanie pisowni

1.5 Język

Grammarly – jeśli posiadasz stronę internetową w języku angielskim

Jeśli Twoja strona posiada wersję w języku angielskim, te narzędzie może okazać się dla Ciebie bardzo przydatne. Grammarly sprawdzi błędy zarówno gramatyczne, interpunkcyjne jak i zwykłe literówki. Podpowie Ci również synonimy niektórych słów, które wzbogacą Twój język. To przydatne narzędzie dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu na wysyłkę tekstów do korekty.

Language tool – sprawdź poprawność językową

Jeśli tworzysz treści w języku polskim, Language Tool pomoże Ci wyłapać najbardziej rażące błędy. Nie jest tak kompleksowy jak Grammarly, ale przyda się do sprawdzenia literówek oraz interpunkcji na Twojej stronie internetowej.

 

1.6 Darmowe grafiki na stronę internetową

Pixabay i Unsplash – darmowe grafiki

Jeśli chcesz wzbogacić swoją stronę o atrakcyjne zdjęcia, które nie zrujnują Twojego portfela możesz sięgnąć po darmowe źródła, których w sieci jest coraz więcej. Ja osobiście korzystam z dwóch. Obie platformy nie wymagają podawania autora, ale oczywiście uwzględnienie tej informacji jest mile widziane. Zdjęcia pobrane z Pixabay lub Unsplash są przeznaczone zarówno do użytku prywatnego jak i komercyjnego.

Google Fonts – fonty przyjazne Twojej stronie

Google Fonts umożliwia Ci użycie fontów na stronie i tym samym uatrakcyjnienie jej wyglądu. Wiele szablonów, które kupisz w sieci obsługują Google Fonts co oznacza, że możesz wybierać spośród tysięcy krojów pism, które odzwierciedlą charakter Twojej marki. By użyć wybranego fontu na swojej stronie internetowej musisz jedynie użyć kodu podanego w serwisie, który nadpisze domyślne czcionki.

Coolors.co kolor bez tajemnic

Jeśli nie wiesz jak dobrać kolor na swoją stronę internetową te narzędzie ci pomoże. Umożliwia ono stworzenie atrakcyjnej palety barwnej. Jeśli masz główny kolor, który chcesz wykorzystać na stronie, ale nie wiesz jak dobrać kolory uzupełniające, Coolors.co daje Ci możliwość wprowadzenia kodu HREF i następnie zablokowanie go. Reszta kolorów zostanie dobrana do niego automatycznie.

Flat Icons – uatrakcyjnij wygląd swojej strony www

Jeśli tworzysz stronę internetową zapewne zastanawiasz się nad wykorzystaniem w niej ikon. Są one bowiem dobrym sposobem na szybkie przekazanie esencji, która kryje się w tekście. Ponadto pomaga przyciągnąć wzrok i sprawia, że strona jest bardziej atrakcyjna wizualnie. Flat Icons wymaga uwzględnienia źródła, ale możesz również wykupić abonament, który pozwala Ci używać grafik bez żadnych ograniczeń.

Font Awesome – proste ikony 100% efektu

To rozbudowany set ikon, który wgrywasz na swoją stronę za pomocą kodu, dzięki czemu nie przeciążasz serwera. Font Awesome dostępny jest z wieloma szablonami, które można kupić w sieci. Jest to najprostszy i najszybszy sposób, by uatrakcyjnić stronę www.

 

darmowe zdjęcia na stronę internetową

 

2. Płatne narzędzia do tworzenia stron internetowych

ThemeForest – znajdź najlepszy szablon strony www dla Twojej firmy

To serwis gdzie możesz zakupić piękne szablony, które wzbogaca Twoja komunikację z klientem. Na platformie znajdziesz szablony dla wielu różnych platform w tym dla WordPressa. To miejsce, gdzie kieruję się w poszukiwaniu inspiracji, ponieważ szablony tam zamieszczone są na wysokim poziomie i zazwyczaj projektowane są zgodnie z ostatnimi trendami. Na ThemeForest możesz znaleźć skórki stron internetowych, które posiadają skomplikowane funkcje i tworzone są dla różnych branż i specjalizacji – od prostych blogów po wynajem nieruchomości i serwisy randkowe.

Shoplo – prosty sklep internetowy

Jeśli potrzebujesz prostego sklepu internetowego, interesuje Cię wsparcie techniczne i dodatkowo nie chcesz spędzać czasu na szukanie odpowiedniego programisty, Shoplo jest rozwiązaniem dla Ciebie. To serwis, który umożliwia Ci otwarcie sklepu online w paru szybkich krokach. Shoplo posiada system płatności, możliwość prowadzenia bloga i dość intuicyjny sposób na zaprojektowanie wyglądu. Ma on sporo ograniczeń i może nie być wystarczającym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą rozwijać działalność, ale dla początkujących przedsiębiorców, którym zależy na czasie może być prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

Woocommerce – rozbuduj swój sklep online

Woocommerce jest darmowym narzędziem, który umożliwia Ci założenie sklepu internetowego na WordPressie, ale by w pełni cieszyć się tym rozwiązaniem, będziesz musiał zakupić dodatkowe wtyczki. Pluginy te pozwalają Ci na szybkie zarządzanie płatnościami, wysyłkami i danymi klientów. Możliwości są niemal nieograniczone, ale koszt pojedynczych wtyczek może wynosić nawet kilkaset dolarów.

 

Może Cię zainteresować: Narzędzia, które pomogą ci w pracy z freelancerem

7 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You May Also Like