Dochód pasywny dla grafików komputerowych – czym jest i jak zacząć?

zarabiaj pasywnie jako freelancer

Coraz więcej osób marzy o wolności, którą daje zarabianie pasywne. Nic dziwnego. W dzisiejszych czasach, gdy internet pozwala nam dotrzeć do masy ludzi na całym świecie, dochód pasywny jest na wyciągnięcie ręki.

Kiedy męczy Cię praca w biurze w ściśle określonych godzinach, dochód pasywny wydać może się atrakcyjną alternatywną i obiecującą opcją na szczęśliwe życie. Jednak istnieje również wiele stereotypów na temat zarabiania pasywnego, które wpędzić może Cię w nie lada kłopoty.

Koniec roku zawsze sprawia, że lubię podsumować ostatnie miesiące i zaplanować nadchodzący rok. Tym razem jest podobnie. Już jakiś czas temu postanowiłam, że chcę poświęcić go na eksperymenty z dochodem pasywnym, stąd również pomysł na ten artykuł.

Dochód pasywny jest możliwy, choć okazuje się, że wymaga on często więcej pracy niż początkowo może Ci się wydawać. Stąd decyzje, które podejmujemy powinny być dobrze przemyślane.

Czym jest dochód pasywny

Dochód pasywny to sposób zarabiania, który generuje pieniądze nawet kiedy ty nie pracujesz. Brzmi jak sen? Proponuję przetrzeć oczy, bo taka metoda zarabiania naprawdę jest możliwa i wykorzystywana przez coraz większe grono ludzi.

Sposobów na zarabianie pasywne jest wiele – od inwestycji na giełdzie, kupno akcji wielkich korporacji, poprzez wynajem nieruchomości, po sprzedaż własnych dzieł. I o tym właśnie dziś pragnę z Tobą porozmawiać.

Jako projektanci mamy wiele sposobów, by wykorzystać nasze umiejętności i talent i zacząć zarabiać pasywnie. Jednak, by do tego doszło potrzebujemy motywacji, samozaparcia, wiedzy finansowej i wkładu… pracy.

Bo zarabianie pasywne, nie oznacza, że zupełnie nie będziemy musieli pracować. Wiele metod na pasywne zarabianie wymaga bowiem wkładu energii i czasu, by stworzyć aktywa, które zaczną przynosić nam dochody.

Dla kogo jest dochód pasywny

Dochód pasywny wbrew pozorom nie jest dla każdego. Jeśli decydujesz się na zarabianie w ten właśnie sposób zastanów się jakie są Twoje silne strony. Czy posiadasz jakieś umiejętności, które będziesz w stanie przekuć w biznes pasywny.

Ta forma działalności wymaga też samodyscypliny, i dobrej organizacji, wiedzy marketingowej oraz wiedzy w zakresie finansów. Skupiając się jedynie na branży kreatywnej, gdzie głównym źródłem dochodu pasywnego są produkty i wiedza, którą oferujemy, odpowiednie rozeznanie się w temacie grupy docelowej i odpowiednie organizacja pracy może okazać się kluczowe by odnieść sukces.

Jakie umiejętności potrzebne są, by zacząć zarabiać pasywnie

Na początek pomyśl o swoich mocnych stronach. Czym się obecnie zajmujesz, co sprawia ci przyjemności. Jeśli na życie zarabiasz projektując logo, możesz swoje doświadczenie przekuć w dochód pasywny na wiele różnych sposobów.

Druga sprawa to wiedza na temat finansów. Przynajmniej minimalna wiedza na temat podatków, rozliczeń i umiejętność przeliczenia kosztów i przychodów, pomoże Ci w efektywnym prowadzaniu biznesu.

Osoby bez wytrwałości i samozaparcia mogą mieć problem w osiągnięciu sukcesu. Dochód pasywny nie przychodzi od razu i mogą minąć miesiące, a nawet lata zanim uzyskamy wolność finansową.

Mity na temat dochodu pasywnego

Niemal każdy kto usłyszy raz o zarabianiu pasywny i o wolności, które ono daje, tworzy sobie w głowie obraz idealnego życia. Życia, które spędzasz na leżeniu pod plamą w ciepłym kraju, na pasjach, na których nie miałeś do tej pory czasu. Wydaje Ci się, że nie musisz już więcej poświęcać czasu na nieistotne rzeczy, skupisz się na swoim szczęściu. Wiele z tych elementów jest prawdziwych, ale też istnieje druga strona medalu,  o których często zapominamy. Co to takiego? Jakie powszechne mity na temat dochodu pasywnego najczęściej pojawiają się w rozmowach?

Może cię zainteresować  Jak wygląda praca freelancera – fakty i mity

Zarabianie pasywne jest proste i szybko zobaczysz rezultaty

By stworzyć produkt, który kupią Twoi odbiorcy potrzebujesz najczęściej spędzić wiele godziny na dopracowanie najdrobniejszych szczegółów. Dodatkowo zanim zaczniesz widzieć efekty, może okazać się, że minął długie miesiące. Jeśli dodatkowo nie znasz się na marketingu i nie skupiasz się na odpowiednim budowaniu swojego portfolio, może się okazać, że rezultaty nigdy nie nadejdą.

Ludzie dotrą do Twoich produktów sami

W dobie internetu, gdzie codziennie jesteśmy zalewani tysiącami produktów i informacji, dotarcie do odpowiedniej grupy ludzi, którzy dodatkowo będą gotowi kupić Twój produkt lub wesprzeć Cię w  działalności może być bardzo trudne. W zależności na jaki rodzaj działalności się zdecydujesz może okazać się, że dotarcie do odpowiedniej grupy osób nadal będzie pochłaniać dużo Twojego czasu. Jak temu zaradzić?

  • Sprawdź rynek – przede wszystkim dowiedz się jakie są trendy i czego ludzie szukają. Zaprojektuj produkty, które odpowiadają tym potrzebom.
  • Znajdź platformy sprzedażowe, które skupiają wokół siebie dużo społeczność i dbają o twórców.
  • Nie czekaj zanim będziesz gotowy. Zacznij tworzyć w okół siebie i swoich prac społeczność już teraz.

Cokolwiek stworzysz zawsze znajdzie się ktoś kto kupi twój produkt

W wielu przypadkach można powiedzieć, że każdy znajdzie swoją grupę odbiorczą i nawet najdziwniejsze twory znajdą swoich zwolenników. Jednak dobre pozycjonowanie i doskonała znajomość trendów i upodobań grupy odbiorczej może pomóc Ci na drodze do sukcesu.

Wystarczy ci jedno źródło dochodu pasywnego, żeby się utrzymać

Większość osób, które jest w stanie utrzymać się jedynie z dochodu pasywnego, posiada kilka źródeł dochodu. To zapewnia im większą stabilność. W sytuacji, gdy sprzedajesz projekty na platformach stockowych lub print on demand, gdzie prowizje są bardzo małe, a ty dodatkowo musisz zapłacić podatek, szybko okaże się, że to co uzyskasz nie jest zawrotną sumą. Dlatego warto powoli budować kilka różnych źródeł dochodu, by móc w przyszłości spokojnie spać w nocy.

Zarabianie pasywne sprawi, że nie będziesz musiał pracować

W przypadku osób z branży kreatywnej, oczywiste jest, że projekty, które będziemy sprzedawać, musimy najpierw stworzyć. To może pochłonąć znaczną część czasu. Pozostaje jeszcze czas, który musisz spędzić na promocje i marketing.

Dochód pasywny dla grafików komputerowych

Sprzedaj swoją wiedzę – dochód pasywny na sprzedaży kursów i ebooków

Jako doświadczony freelancer masz dużo do zaoferowania osobom, które pracują w branży krócej od ciebie. Obecnie sprzedawanie swojej wiedzy na różnych platformach przechodzi prawdziwy rozkwit.

Pól tora roku temu nawet nie przyszło mi do głowy, że to co wiem, może się komuś przydać. Wydawało mi się, że wiedzą to wszyscy i nikogo to nie interesuje. Moje nastawienie zmieniło się dopiero wtedy, gdy wzięłam udział w warsztach z budowania marki osobistej. Ta jedna godzina pomogła mi przejrzeć na oczy. To był pierwszy krok do tego, bym to co wiem puściła w eter.

Trzeba pamiętać, że mimo wiele osób pisze i mówi o projektowaniu, Twój punkt widzenia i doświadczenia są jedyne w swoim rodzaju. Dzięki temu, mimo konkurencji, masz szanse znaleźć swoją grupę odbiorczą.

Sprzedaj swój talent – platformy typu print on demand (druk na żądanie)

Print on demand (druk na żądanie) to system, w którym bezpłatnie możemy sprzedawać swoje grafiki nie martwiąc się o koszty druku i sprawy logistyczne. Jednym z popularniejszych serwisów tego typu jest Society6, gdzie możesz utworzyć swój sklep z grafikami. Posiadają one setki produktów, na których nadrukowywane są projekty i wysyłane do klientów z całego świata.

Innym popularnym sposobem (chociaż nie w Polsce) są narzędzia takie jak Printful czy Printify. Są to internetowe drukarnie posiadające swoje własne oprogramowanie, które ‘podłączasz’ do swojej strony internetowej. Klient kupuje bezpośrednio w Twoim sklepie, jednak cała produkcja automatycznie kierowana jest na zewnętrzną platformę, gdzie jest drukowana, pakowana i wysyłana. Ty zaś nie musisz o nic się martwić.

Pomóż innym w potrzebie – zarabiaj na mockupach

Ostatnio widziała gdzieś pojęcie ‘mokapyzacja’ określające zjawisko wrzucania wszystkich projektów na makiety, gdzie nawet słaby projekt może wydawać się dziełem godnym Pentagramu. Chociaż sama korzystam z gotowych mockupów do prezentacji moich projektów, mogę zrozumieć z czego ta frustracja się bierze. Jednak nie da się walczyć z wiatrakami, a makiety stają się coraz bardziej popularne. Duże zapotrzebowanie na nowe wizualizacje może przysłużyć się tym, którzy szukają dochodu pasywnego.

Blog i Podcasty jako źródło pasywnego przychodu

To kolejne sposoby na dzielenie się swoją wiedzą, jednak okazuje się, że w ten sposób można też nieźle zarobić. Prowadzenie bloga oraz podcastu to ciężka praca, jednak może nam się opłacić również finansowo. W zależności od ilości wejść, możemy zarabiać na tzw. linkach afilacyjnych, które odnosić będą naszych czytelników do polecanych przez nas produktów i stron.

Innymi metodami są oczywiście reklamy oraz artykuły sponsorowane.

Stock

Jeśli tworzysz ilustracje lub robisz zdjęcia możesz sprzedawać je na platformach stockowych takich jak Adobe Stock, Shutterstock, iStock. Osoby, które z nich korzystają poszukują zdjęć najlepszej jakości i istnieje szansa, że Twoje projekty mogę zarabiać na Ciebie nawet kiedy śpisz.

Ad-ons i presets

Dodatkowe wtyczki do oprogramowania, pędzle do Photoshopa oraz ustawienie do edycji zdjęć w programach takich jak Photoshop, czy Lightroom, to również produkty, które możesz sprzedać i zapewnić sobie dodatkowy dochód.

Szablony stron internetowych – dochód pasywnych dla programistów

Jeśli znasz się na kodowaniu, projektowaniu stron internetowych, czy pluginach, możesz wykorzystać swoje umiejętności, by stworzyć szablony stron internetowych i w ten sposób zarabiać na ich sprzedaży. Osoby na całym świecie poszukują atrakcyjnych i funkcjonalnych projektów stron internetowych, które pomogą im dotrzeć do klientów.

Jak zacząć zarabiać pasywnie

Po pierwsze, nie rzucaj się na głęboką wodę. Zarabianie pasywne zajmuje czas, więc może potrwać zanim naprawdę zaczniesz inkasować za swoje projekty dobre pieniądze i uzyskasz wolność finansową.

Zacznij krok po kroku. Nie rezygnuj z pracy, którą wykonujesz. Przeznacz część swojego czasu pracy na rozwój projektów, które mogą przynieść dodatkowy dochód.

Sprawdź rynek. Jeśli jesteś ilustratorem, sprawdź czego ludzie poszukują, jakie są trendy. Znajdź grupę odbiorczą i przyjrzyj się osobom, które już zarabiają pasywnie na swoich pracach. Gdzie się promują, jakie projekty tworzą, gdzie sprzedają swoje prace.

Zarabianie pasywne jest możliwe i korzysta z niego coraz więcej osób z branży kreatywnej. Internet umożliwia nam zarabianie na wiele różnych sposobów, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie. Dobrze zaplanuj swoje działania i zainwestuj w nie cenny czas, by zapewnić sobie dodatkowy zarobek.

1 Shares:
2 comments
  1. Mam pytanie odnośnie rozliczenia podatku od takiego dochodu pasywnego? Na razie jestem zupełnie zielona w finanse, ale martwi mnie wizja zliczania tego wszystkiego. Z góry dziękuję za odpowiedź.

    1. Cześć Gosia, wszystko zależy od Twojej sytuacji, kraju uzyskania przychodu, Twojej sytuacji podatkowej, wielkości przychodu. Najlepiej w takiej sytuacji zgłosić się o poradę do księgowej lub doradcy podatkowego. Specjalista zapozna się z Twoją sytuacją i wtedy doradzi najlepsze rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You May Also Like