Jak się wyspecjalizować i znaleźć swoją niszę

Nisza to kontrowersyjny temat. Wielu początkujących przedsiębiorców, reaguje sprzeciwem, słysząc, że nisza pomoże ich marce zdobyć więcej klientów. No bo jak to? Mniejszy rynek ma nam przysporzyć większy sukces? Na pierwszy rzut oka mało w tym logiki. Jednak specjaliści są zgodni, że zawężenie pola działania, może faktycznie ułatwić nam znalezienie odbiorców, którzy z chęcią zdecydują się na nasze usługi.

Nisza, mimo że skupiona tylko na pewnym wycinku rynku, pozwala nam skoncentrować całą naszą energię w jednym, właściwym punkcie. Wyobraź sobie lupę i strumień światła. Dzięki soczewce jesteśmy w stanie pokierować tak promieniami, by przy odrobinie cierpliwości, wzniecić porządny ogień. Inaczej słońce będzie padać na stertę liści, ale nie upieczemy na nich kiełbasek. Ta soczewka to właśnie nasza nisza, światło to nasze działania. Jeśli dobrze je skondensujemy i skierujemy w odpowiednim kierunku, będziemy mogli cieszyć się upragnionymi rezultatami.

Czym jest nisza rynkowa

W skrócie to miejsce na rynku, w którym brakuje produktu, który możesz zaoferować. To tam właśnie przebywają odbiorcy, których potrzeby nie zostały zaspokojone. To miejsce, gdzie możesz mieć przewagę nad konkurencją lub ta konkurencja jest bardzo mała.

Nisza pozwala nawet małym przedsiębiorcom, czy freelancerom na wybicie się na rynku i stanie się marką, do której odbiorcy zgłaszają się w pierwszej kolejności, kiedy mają konkretny problem do rozwiązania.

Myśląc o niszy, pomyśl o własnych umiejętnościach (lub możliwości ich zdobycia), nasyceniu rynku, potrzebach klientów oraz progu wejścia.

Dlaczego nisza jest taka ważna

Nisza pozwala zająć część rynku, która nie jest jeszcze nasycona i na niej zabłysnąć.

Jeśli w wybranym przez Ciebie obszarze znajdują się firmy, które są już tam od lat i zdążyły dobrze się usadowić, zanim Twoja marka zostanie zauważona, może upłynąć sporo czasu (nie mówiąc o inwestycji finansowej, która często się z tym wiąże).

Jeśli zajmujesz się projektowanie graficznym, musisz konkurować z tysiącami innych grafików i graficzek, którzy są od Ciebie lepsi, tańsi lub po prostu bardziej rozpoznawalni. W tej sytuacji, bez niszy, znalezienie elementu, który skusiłby Twojego klienta do wybrania właśnie Ciebie, może być naprawdę karkołomne.

Może Cię zainteresować: Niezbędnik marki freelancera

Rozwiązaniem tej bolączki, może być wąska specjalizacja – produkty lub usługi, na które jest zapotrzebowanie, ale niewiele osób ma je w swojej ofercie lub niewiele może poszczycić się eskeprcką wiedzą w tym zakresie.

Załóżmy, że z wykształcenia jesteś architektką_em, która_y chce spróbować swoich sił w projektowaniu graficznym. Połączenie tych dwóch cech może sprawić, że klienci z branży deweloperskiej chętniej powierzą Ci zadania, ponieważ będą pewni, że rozumiesz ich problemy i jesteś w stanie podejść do tematu z odpowiedniej perspektywy. Jeśli do tego jesteś w stanie nie tylko zaprojektować dla nich stronę, ale również odpowiednią ją zoptymalizować, masz szansę na to, by Twoja wiedza i doświadczenie stały się ważną częścią sprzedaży, która przyczynia się do sukcesu Twoich zleceniodawców. To może uczynić z ciebie ekspertkę_a o rzadko spotykanym zestawie cech, której_mu wybrana grupa odbiorcza z chęcią powierzy ambitne zadania.

Nisza pozwala nam się wyróżnić

Jeśli myślisz, że wszystko już było, nie jesteś daleko od prawdy. Jak w takiej sytuacji znaleźć wąską specjalizację, która dodatkowo przyniesie Ci wystarczające dochody?

Jeśli spojrzysz na osoby, które już wybrały, może okazać się, że wcale nie zajmują się one zupełnie nową rzeczą. Połączyły one po prostu kilka elementów, które rezultacie sprawiły, że powstało coś, na co inni nie wpadli.

Przykładem może być marka Nuud, która sprzedaje wegańskie antyperspiranty w kremie. Na rynku mamy coraz więcej kosmetyków, które nie wykorzystują żadnych składników pochodzenia zwierzęcego, ale Nuud poszedł o krok dalej. Swoje produkty sprzedaje w biodegradowalnych różowych tubkach, a dystrybucja odbywa się tylko i wyłącznie za pomocą poczty. Ci, którzy chcą mieć pachy wolne od okrucieństwa, mogą zamówić regularną dostawę i nie martwić się o to, że kiedykolwiek zabraknie im antyperspirantu.

Połączenie tych elementów, plus ciekawy i oryginalny branding, sprawiło, że w szybkim czasie Nuud stał się rozpoznawalną marką, która zjednała sobie powracających klientów. Sama stworzyła sobie niszę, w której stała się liderem. Jeśli ktoś szuka wegańskich antyperspirantów z dostawą do domu, zapewne pomyśli najpierw o Nuud.

Może Cię zainteresować: Czy wiesz, kim jest twój klient? Określ profil idealnego klienta.

Jeśli nisza rynkowa jest taka ważna, dlaczego tak mało osób ją wybiera

Może to zabrzmi trywialnie, ale wiele osób nie jest świadomych, że coś takiego jak nisza istnieje i że jest ona nam potrzebna. Mimo że różnego rodzaju wyspecjalizowane firmy widzimy wszędzie, rzadko się tak naprawdę nad tym zastanawiamy. Plus dla Ciebie, jesteś już jeden krok do przodu.

Nie wiemy jak wybrać niszę

Wybór niszy wcale nie jest taki prosty. Musisz poznać dobrze siebie, rynek oraz grupę odbiorczą, która mogłaby być zainteresowana Twoją działalnością. Te trzy komponenty dla wielu są dość ciężkie do scalenia. Wynika to przede wszystkim z tego, że niewielu z nas poświęca temu zagadnieniu wystarczająco dużo czasu. Stawiamy na stare, dobre ‘jakoś to będzie’, nisza wyklaruje nam się sama.

Faktycznie czasem tak jest. Możemy powierzyć całą sprawę losowi, ale mimo wszystko, dobrze jest spędzić trochę czasu na rozeznanie się w tym temacie. Ważna jest wiedza na temat zapotrzebowania rynku, konkurencji i komponentów oferty, które sprawią, że możemy zaspokoić jakąś dotychczas pomijaną potrzebę.

Nie wiemy, czy nasza nisza ma szanse na siebie zarobić

To jedna z tych rzeczy, która mrozi krew w żyłach i w sumie całkiem słusznie, bo po co nam nisza, która nie przynosi dochodów. Powszechnie przyjęło się, że im węższa nisza tym lepiej, ale progiem zawężenia, jest przede wszystkim zapotrzebowanie rynku.

Możemy bowiem zająć się fotografią biznesową skierowaną do mieszkańców Pcimia Dolnego, ale niestety w Pcimiu znajdują się tylko trzy firmy i to jednoosobowe. Zawężenie niszy do tego jedynie obszaru, nie byłoby zbyt mądrym posunięciem.

Dlatego, zanim wybierzesz kierunek, w którym chcesz podążać, upewnij się, że Twoja nisza ma optymalną wielkość i może na siebie zarobić.

Jakie są rodzaje niszy

Błędne jest myślenie o niszy jak o jakimś tworze, który posiada jeden tylko element, który sprawi, że wszystko zadziała jak w szwajcarskim zegarku.

Czy zadziała, może świadczyć brak podobnych usług w naszym lokalizacji. Jeśli mieszkasz w średniej wielkości miasteczku, w której nie ma kawiarni, w której rodziny z małymi dziećmi mogłyby przyjść i spędzić tam beztroskie chwile, może się okazać, że to dobry pomysł na biznes. Oczywiście, pod warunkiem, że w Twojej okolicy mieszka wystarczająco dużo takich osób.

Jeśli zaś mieszkasz w dużym mieście, gdzie istnieje już kilka takich kawiarni, przyjrzyj się, co mówią ich odbiorcy. Może czegoś im brakuje, mają dodatkowe potrzeby, które nie zostały zaspokojone u konkurencji. W tym przypadku ten dodatkowy element musi stanowić konkretną wartość dla Twoich klientów. Coś, co faktycznie polepsza całe doświadczenie, a nie jest jedynie ciekawym dodatkiem.

Może też się okazać, że istnieje zapotrzebowanie na produkty, których jeszcze nie ma na rynku. W dzisiejszych czasach może trudno o prawdziwą innowację, ale może zdarzyć się, że obserwując, czego brakuje Tobie lub osobom z Twojego otoczenia, wpadniesz na prawdziwie genialny pomysł.

Jak pewnie zauważyła_eś, popularność diety wegetariańskiej coraz bardziej rośnie. Wiedzieli o to twórcy marki Beyond Meat i stworzyli produkt, który do złudzenia przypomina mięso. Niektóre z ich burgerów nawet krwawią. Oczywiście sokiem z buraka. To nisza w niszy, bo wyroby vege są nadal o wiele mniej popularne, niż te tradycyjne (chociaż zapotrzebowanie jest coraz większe). Jednak produkty, które przypominają wyglądem i smakiem mięso, raczej kierowane są do osób, którym wybrały dietę roślinną przede wszystkim z przyczyn etycznym i brakuje im smaku prawdziwego burgera. Mimo że w supermarketach można znaleźć różnego rodzaju kotlety, to Beyond Meat, stworzył zupełnie inną jakość.

Podsumowanie

  1. Przyjrzyj się sobie swoim motywacjom, zainteresowaniom i umiejętnościom;
  2. Sprawdź, czego brakuje na rynku i zestaw to wynikami z punktu pierwszego;
  3. Przyjrzyj się konkurencji i jej odbiorcom;
  4. Miej pewność, że w nisza jest dobrze wyważona – wystarczająco wąska, by się wyróżnić, jednocześnie szeroka na tyle, by móc uzyskać odpowiedni przychód;
16 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You May Also Like