Jak znaleźć odpowiedniego freelancera i nie stracić przy tym głowy

jak znaleźć odpowiedniego grafika komputerowego

Mój przyjaciel, który prowadzi własną agencję marketingową i zarządza zespołem ludzi, od czasu do czasu współpracuje z freelancerami, ale jego doświadczenia nie były do tej pory najlepsze. Spotyka się on z wieloma problemami i przeważnie był bardzo rozczarowany. Niektórzy z freelancerów rozpoczynali projekty po czym znikali bez słowa, przestawali odpowiadać na e-maile i telefony, nigdy nie skończyli pracy. Spóźniali się z każdym projektem i nie czuli się zmotywowani by dotrzymać terminów. Nie muszę wam mówić, jak bardzo było to dla niego frustrujące.

Jestem zwolenniczką współpracy freelancerskiej, nie tylko dlatego, że sama jestem wolnym strzelcem. Naprawdę wierzę, że praca zdalna to przyszłość. Uważam, że praca z freelancerami daje więcej możliwości, szersze perspektywy i generuje więcej kreatywnych pomysłów. Przede wszystkim jednak daje wybór!

A dla tych, którzy zdecydują się rozpocząć pracę zdalnie? Mogę ci powiedzieć – spędziłam lata siedząc w biurze, czekając na informacje zwrotne, uczestnicząc w nudnych spotkaniach i robiąc to, o co prosił mnie mój szef. Podczas, gdy mogłam być bardziej produktywna pracując z domu, projektując, ucząc się nowych umiejętności i dbając o moją karierę. Bycie wolnym strzelcem zmieniło moją motywację, moje podejście do zarządzania projektem i sposób radzenia sobie z wyzwaniami.

 

Zgadzam się jedna, że wybranie właściwej osoby może być bardzo trudne, zwłaszcza gdy dopiero zaczynasz przygodę z własną działalnością. Dlatego ten tekst zawiera kilka wskazówek, jak znaleźć odpowiedniego freelancera.

A więc zacznijmy.

 

Dostępność w godzinach pracy

Freelancerzy, dla których głównym zajęciem i sposobem zarabiania na życie jest praca w pełnym wymiarze godzin ‘na swoim’, mogą ci zapewnić profesjonalną obsługę w normalnych godzinach pracy. Wiesz, że są dostępni i są w stanie odpowiedzieć na Twoje pytania od przysłowiowej 9 do 17. Są gotowi do działania, gdy istnieje pilne zadanie do wykonania. Nie musisz czekać na projekt przez kilka tygodni z powodu dodatkowych godzin, które wyrabiają w biurze na etacie.

Dobra komunikacja to postawa

Podczas pracy zdalnej komunikacja jest jednym z najważniejszych elementów udanej współpracy. Upewnij się, że freelancer odpowiada regularnie na e-maile i nie musisz czekać na nie dłużej niż 48 godzin. Oczywiście, w niektórych przypadkach, szczególnie tam, gdzie jest problem do rozwiązania, uzyskanie pełnej odpowiedzi może zająć więcej czasu, ale projektant powinien poinformować Cię w ciągu jednego dnia, że ​​dostał wiadomość i pracuje nad jego rozwiązaniem.

Dyscyplina

Ważne jest, aby osoba, z którą pracujesz, miała pewne doświadczenie w pracy zdalnej. Ten rodzaj współpracy wymaga dyscypliny, dobrej organizacji i umiejętności komunikacyjnych. Potrzeba trochę czasu, zanim freelancer będzie w stanie wyrobić sobie właściwe nawyki. Dlatego ci, którzy mają więcej doświadczenia, zazwyczaj radzą sobie z pracą bardziej efektywnie.

 

Dobre referencje

Przed podpisaniem umowy sprawdź opinie na temat freelancera. Jeśli mają dobre referencje, prawdopodobnie są bardziej godni zaufania. To ważne, skąd one pochodzą. Czy osoby komentujące to znajomi, czy raczej klienci, którzy potrafią uzasadnić swoją opinię.

 

Transparentność

Zwłaszcza, gdy zaczynasz pracować z nowym freelancerem, chcesz wiedzieć, jak wygląda cały proces projektowy . Odpowiedni ludzie poinformują cię o sposobie pracy, kamieniach milowych projektu i ramach czasowych. Będą cię informować o opóźnieniach i postępach. Dostarczając wersje robocze, podadzą Ci kontekst i wyjaśnią „DLACZEGO” zdecydowali się na takie rozwiązania, a nie inne.

 

Inicjatywa

Dobry freelancer ma otwartą głowę i chętnie dostarcza kreatywne rozwiązania. Nie czeka, aż powiesz mu, co ma robić. Zadają ci właściwe pytania. Nie zgadzają się ślepo ze wszystkim, co mówisz, ale zapewniają wgląd w cały proces, rozsądne argumenty i są otwarci na dyskusję.

 

Rozwiązywanie problemów

Ponownie, nie czekają, aż powiesz im, co mają robić. Starają się znaleźć rozwiązania twoich problemów, zanim jeszcze jesteś ich świadomy. Wykonają research, jeśli to możliwe, zapewnią Ci kilka opcji. Będą z tobą szczerzy, co jest możliwe, a co zdecydowanie nie zadziała.

 

Umiejętności i portfolio

Ważne jest, aby upewnić się, że wybrałeś osobę z odpowiednim portfolio. Wierzę, że dobrze zbudowane jest dowodem, że projektant może podjąć się przedsięwzięcia. Ale przede wszystkim musisz wiedzieć, czego chcesz. Pomyśl przynajmniej, jakie są twoje cele. Następnie wybierz osobę, której prace są najbliższe twoim oczekiwaniom. Czemu?

 

Prosty przykład: nie prosi się pianisty, aby nagle zaczął grać na gitarze. Jeśli szukałbyś muzyka do zespołu, zdecydowanie wybrałbyś prawdziwego gitarzystę, którego lubisz i który ma podobny styl do twojego. Dlatego zanim podejmiesz decyzję, rozejrzyj się, sprawdź pracę osoby, którą masz na oku. Jeśli jej portfolio przypadło ci do gustu i znajdują się w nim pracę, które odzwierciedlają styl, który cię interesuje, najprawdopodobniej będzie to dobry wybór. To bezpieczny sposób, aby upewnić się, że otrzymasz produkt spełniający twoje oczekiwania.

 

Freelancer zadający pytania i czekający na odpowiedź

jakie są cele, jakie są założenia projektowe, jakie masz plany, jak zamierzasz korzystać z produktu? Wszystko to pomaga ustalić plan działania i sprawniej dotrzeć do mety. Osoba, która potrafi zadawać odpowiednie pytania i słucha co masz od powiedzenia oznacza, że w trakcie kolaboracji będzie liczyć się z twoim zdaniem, a nie koniecznie będzie się kierować swoimi upodobaniami.

 

Przejrzystość

chętnie odpowiedzą na twoje pytania i wyjaśnią, za co płacisz. Zapewniają ci plan działania i ramy czasowe, więc zawsze jesteś na bieżąco na temat tego co dzieje się z projektem. Są uczciwi co do zakresu pracy i czasu. Nie boją się prosić o dłuższy termin, kiedy wymaga tego sytuacja.

 

Powyższa lista opiera się na moim własnym doświadczeniu – 12 lat jako grafik, 6 jako zdalny freelancer. Uwierz mi, nie każda osoba jest dobra jako wolny strzelec lub pracownik zdalny. Nie każdy traktuje swoją pracę jak prawdziwy biznes i jest zmotywowany do wykonywania tej pracy. Dlatego mój przyjaciel, o którym mówiłem wcześniej, miał tak wiele problemów. Musisz upewnić się, że pracujesz z profesjonalistą, który poważnie myśli o zapewnieniu najlepszej usługi.

 

grafik komputerowy współpraca

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You May Also Like