Jak zostać grafikiem komputerowym – gdzie nauczyć się projektowania?

jak zostać grafikiem komputerowym

Coraz więcej osób decyduje się na zostanie grafikiem komputerowym. Studia graficzne zaś zyskują coraz większą popularność. Wiele uczelni wyższych proponuje swoim studentom specjalizacje w projektowaniu. Ich wybór wydaje się najlepszym sposobem na to by nauczyć się projektować i zmieniać świat na lepsze.

Jednak, czy studia to jedyny i najlepszy sposób na zostanie projektantem? W tym artykule przyjrzę się również innym sposobom i źródłom wiedzy, które są dostępne i mogą pomóc ci w rozpoczęciu kariery.

Kiedy kończyłam Liceum Plastyczne, pojęcie ‘grafika komputerowa’ zupełnie nic mi nie mówiło. W ciągu pięć lat nauki w szkole średniej moją pasją i kierunkiem nauczania była fotografia artystyczna. Jednak pod koniec edukacji, pragnęłam zmiany i chciałam spróbować swoich sił w czymś innym. Wybór, przyznam, że dość ślepy, padł na techniki graficzne na jednej z toruńskich szkół podyplomowych. To tam wpadłam na dobre i w późniejszym czasie kontynuowałam edukację w zakresie grafiki komputerowej na studiach wyższych.

Z perspektywy czasu mogę przyznać, że edukacja graficzna ma w Polsce swoje mocne i słabe strony i zdecydowanie należy szukać wiedzy również w innych miejscach. Ten artykuł pomoże Wam na dotarcie do nich.

Szkoła średnia – specjalizacje graficzne

Wiele szkół średnich posiada wyspecjalizowane kierunki, które pomogą Ci w rozpoczęciu pracy jako grafik komputerowy. Celem kierunków projektowych jest przygotowanie uczniów do podjęcia pracy na stanowisku projektanta tuż po zakończeniu nauki. Czy tak jest? Trudno powiedzieć. Wszystko zależy od tego czym chcemy się zajmować. Jeśli jednak do podstawowej wiedzy, którą zdobywamy w trakcie kilku lat edukacji w liceum, dorzucimy motywację i samozaparcie w zdobywaniu wiedzy, duża szansa, że nasze umiejętności będą wystarczające, by rozpocząć pracę w zakresie projektowania graficznego.

Studia – kierunki projektowe i inne

Opnie na temat studiów wyższych na kierunkach projektowych są podzielone. Sama taki skończyłam i mogę wymienić parę plusów, które się z tym wiązały. Jednak znalazłabym tutaj również parę dość sporych minusów.

Plusy studiowania na kierunku projektowym

Na pewno jednym w dużych pozytywów jest nawiązywanie kontaktów z innymi projektantami. Dodatkowo jeśli uczelnia idzie z duchem czasu jesteśmy w stanie bezpośrednio sięgnąć po poradę do osób bardziej doświadczonych. Jeśli dodatkowo chcemy podążać w duchu mniej komercyjnym, a bardziej artystycznym, uczelnia da Ci możliwość eksperymentowania i na pewno znalezienia swojej niszy, która najbardziej Ci odpowiada

Minusy studiów projektowych

Z mojego doświadczenia wynika, że uczelniom artystycznym brak praktycznej wiedzy na temat pracy komercyjnej, a projekty które tam tworzymy często oderwane są od rzeczywistości. I tak kończąc uczelnię wierzymy, że będziemy mogli tworzyć artystyczne projekty, które zmienią świat. Prawda jednak leży gdzie indziej. Większość pracy na rynku projektowym jest odtwórcza i ściśle związana z produkcją. Jest to brutalny reality check dla świeżo upieczonego grafika komputerowego. Brakuje tam wartościowej wiedzy marketingowej, wiedzy z zakresu prowadzenia własnej firmy, prowadzenia pertraktacji z klientami i pomocy w ich znalezieniu.

Po krótkim wywiadzie na forach internetowych wśród osób, które ukończyły takie kierunki po 2015 roku, okazuje się, że sytuacja mało co się zmieniła.

Może cię zainteresuje: Jak zostać freelancerem? – krótki przewodnik do pracy na własną rękę

Prócz kierunków projektowych możesz jeszcze rozważyć pójście na studia, które nie są bezpośrednio związane z grafiką komputerową, ale które świetnie uzupełnią Twój umiejętności techniczne. Takimi kierunkami może być marketing, PR lub zarządzanie. Pomoże ci to na pewno w prowadzeniu własnego biznesu po studiach.

Staże i praktyki

Dobrym sposobem na zdobycie wiedzy jest staż lub praktyka w zakresie projektowania. Uważam, że to pomysł na tyle przydatny, że wbrew ostatnio powszechnym opiniom, wart poświęcenia swojego cennego czasu nawet bezpłatnie. Zazwyczaj ubiegając się o staż w agencji lub w studio projektowym, musisz posiadać już jakąś wiedzę na temat projektowania. Jako początkujący grafik komputerowy powinieneś przede wszystkim posiadać podstawową wiedzę na temat oprogramowania i zasad projektowania. Dodatkowo co może ci się przydać to po prostu pasja.

Moja rada przy szukaniu stażu. Bądź pewny co cię w projektowaniu interesuje. Jeśli jest to np. branding i projektowanie logo, wybierz firmę, która się w tym specjalizuje. W swojej aplikacji pokaż, że posiadasz na ten temat jakąś wiedzę. Wszyscy wiedzą, że dopiero się uczysz, ale twoje zainteresowanie tematem i pasja, może wygrać ci miejsce w porządnej firmie. Pokaż czemu zależy ci na pracy akurat tam. Udowodnij, że znasz ich portfolio i sposób działania.

Pamiętaj – liczy się to jak zaczynasz. Jeśli wybierasz agencję ‘krzak’, która idzie na ilość projektów a nie na jakość, duże prawdopodobieństwo, że nabędziesz złych nawyków, które będą ciągnąć się za tobą latami i będzie ci trudno stworzyć portfolio, które przyciągnie do ciebie interesujące oferty pracy.

Może cię zainteresować: Jak znaleźć klientów będąc freelancerem

Kursy online o grafice komputerowej

Branża kursów online przechodzi prawdziwy bum i warto przyjrzeć się możliwościom, które daje. Platformy takie jak Udemy dają możliwość nauki od profesjonalistów za naprawdę rozsądne pieniądze. Dodatkowym plusem jest fakt, że wiele z nich posiada fora, na których możesz zadawać pytania i gdzie profesor odpowie na Twoje wątpliwości. Możesz również skupić się jedynie na tym co cię interesuje, a kursy uaktualniane są w zależności od zmian zachodzących w branży.

YouTube jako źródło wiedzy o grafice

Kiedy parę lat temu przechodziłam kryzys związany z moją pracą, ciężko było mi wyrwać się z patowej sytuacji na pomoc przyszedł mi… YouTube. Prawdę mówiąc dzięki niemu udało mi się wyjść z kryzysu i nabrać wiatru w żagle. Zawdzięczam to przede wszystkim ekipie The Futur, od której nauczyłam się biznesowego myślenia i szanowania własnego czasu i umiejętności. Pompatycznie mówiąc, dzięki YouTubowi jestem tu gdzie jestem teraz. Dzięki informacji, które tam znalazłam nauczyłam się więcej przez parę miesięcy niż prze 5 lat studiów.

Kanały na YouTube dla projektantów, które warto śledzić:

The Futur – strategia, projektowanie, biznes projektowy

Zebza – kanał o projektowaniu

Bobby Chiu – dla ilustratorów, concept art, charachter design

Micheal Janda – jak pracować z klientem, jak zbudować portfolio, jak sprzedać swój projekt

Flux – projektowanie, projektowanie stron, praca z klientem

Podcasty

Mimo, że operują samym głosem i nie nauczą cię projektować, przydadzą się, gdy chcesz zostać freelancerem i prowadzić swój własny biznes. Sama słucham paru interesujących, twórców niekoniecznie związanych z grafiką komputerową, ale czerpie z nich wiedzę marketingową i biznesową, która przydaje się, gdy chcemy przyciągnąć nowych klientów i zaistnieć na rynku projektowym.

Warsztaty kreatywne i konferencje

Są to jedne z lepszych okazji na poznanie ludzi i nauczenie się wielu przydatnych umiejętności związanych z grafiką komputerową. Przede wszystkim mamy okazję obserwować zmiany zachodzące w projektowaniu, najnowsze trendy i mieć kontakt z najlepszymi z najlepszych. Zadać pytania i uzyskać odpowiedzi.

Niektóre z interesujących konferencji w Polsce

GrafComf – Konferencja dla projektantów

Element Talk – konferencja dla projektantów z różnych dziedzin

Undiscovered – Stories about experience – konferencja na temat projektowania doświadczeń

Kroje – konferencja i warsztaty typograficzne

Książki o projektowaniu i nie tylko

Jedną z lepszych inwestycji, na którą możecie się zdecydować ucząc się projektowania to zakup książek, które zostaną z Wami na zawsze. To nie tylko książki ściśle związane z projektowanie, ale również te, które pozwolą Wam na prowadzenie swojego biznesu i rozwój kariery freelancera.

Może cię zainteresować: Książki o designie, które warto przeczytać w 2018 roku

O czym jeszcze pamiętać zanim podejmiesz decyzję o zostaniu grafikiem komputerowym

Mimo, że projektowanie graficzne nieustannie cieszy się ogromną popularność, są pewne mity, które krążą wokół tej specjalizacji. Jeśli chcesz uczyć się projektować pamiętaj o tych paru zasadach:

  • Studia to nie wszystko. Pamiętaj o dokształcaniu się poza uczelnią,
  • Studia nie sprawią, że dostaniesz od razu pracę. Konkurencja jest spora, a poprzeczka wysoko. Potrzebujesz samozaparcia i czegoś co cię wyróżni, byś miał szanse na wybicie,
  • Znajdź swoją niszę i wiedz co cię w projektowaniu interesuje,
  • Eksperymentuj i nawiązuj wartościowe kontakty,
  • Korzystaj z różnych źródeł wiedzy, nie skupiaj sie na jednym,
  • Inspiruj się i nawiązuj kontakty ze specjalistami. W dobie social mediów jest to prostsze niż kiedykolwiek.
1 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like