Książki o designie, które warto przeczytać w 2018 roku

Zdecydowanie jedną z rzeczy, która sprawia mi największą przyjemność jest czytanie. Staram się sięgać po książkę w każdej wolnej chwili, jednak zawsze jest mi mało. Mam swoje mocne typy jeżeli chodzi o wybór literatury. Szukam specyficznej tematyki. Książka musi porywać, uczyć i odkrywać przede mną nieznane światy.

Z początkiem Nowego Roku postawiłam sobie jednak dodatkowe czytelnicze zadanie. Mianowicie poszerzać swoją wiedzę zawodową za pomocą lektur na temat projektowania.

Mimo tego, że stale staram się ciągle uczyć i eksplorować nowe lądy, zazwyczaj sięgam do podcastów i kanałów na YouTubie. Mają one jeden wielki plus – można ich słuchać niemalże wszędzie i robiąc niemalże wszystko. Jednak plusy okazują się również minusami. Gdy robimy kilka rzeczy naraz ciężko nam się skupić i zapamiętać podane informacje.

Książki wydają mi się niezłą alternatywą. Łatwiej też do nich wrócić i odgrzebać najważniejsze fakty. Poniżej przedstawiam listę 10 inspirujących książek o designie napisanych przez specjalistów w tej dziedzinie. Ponieważ zdecydowana większość publikacji nie doczekała się swoich wersji w języku polskim, część lektur pokazanych lektur wymieniona została w języku angielskim.

 

10 książek o designie, które inspirują

 

The Graphic Design Idea Book: Inspiration from 50 Masters

Steven Heller and Gail Anderson

Steven Heller przez 33 lata był dyrektorem kreatywny New York Timesa i autorem ponad 170 książek o designie i kulturze popularnej. Samo to może świadczyć, że książka jest warta przeczytania. Dodatkowo 50 mistrzów projektowania opowiada o swojej pracy, zachęca do eksperymentów i próbowania nowych rozwiązań.

Książka dostępna tutaj:

 

Two-Dimensional Man
Paul Sahre
Książka to portret projektanta, nowa odsłona monografii oraz książki o sztuce. To obraz designera wiecznie obserwującego, śniącego na jawie, odkrywającego rzeczy na nowo. Książka ta zyskała 4.3/5 gwiazdek na Good Read – nieźle! Paul Sahre swoją karierę rozpoczął w 1997 roku. Od tej pory pracował dla największych  z największych – New York Times, Google, The School of Visual Arts, Marvel i wielu innych.

Książka dostępna tutaj

 

Nie gęsi. Polskie projektowanie graficzne 1919–1949
Piotr Rypson

Coś w naszym rodzimym języku. Przyznam szczerze, że gdy przeglądam ofertę wydawnictwa Karakter muszę powstrzymywać się, by nie wydać tam wszystkich moich oszczędności.

Autor, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, wprowadza nas w świat projektowania w okresie modernizującej się Polski. Wybrałam tą książkę z dwóch powodów:

Pierwszy, że sztuka projektowania jest ukazana w niej w szerszej perspektywie. Również społecznej, co wydaje mi się szczególnie interesujące. Drugi, wychodzi z mojego przeświadczenia, że warto poszerzać swoją wiedzę na temat rodzimego projektowania.

Książka dostępna tutaj

 

How to Be a Graphic Designer without Losing Your Soul
Adrian Shaughnessy

Przyznam, że zaintrygował mnie tytuł. Trochę rozśmieszył, ale jednocześnie wywołał we mnie znajome uczucia.

Pierwsze wydanie książki ukazało się w 2005 roku i stało się bestsellerem. Książka została poszerzona i wydana ponownie w 2010 roku. Najwyraźniej nie straciła na aktualności.

Ksiązka zawiera inspirujące wywiady ze znanymi projektantami, ale przede wszystkim jest przewodnikiem w karierze – jak otwrzyć studio, znaleźć klientów i pracować nad projektami, a przy ty wszystkim nie zwariować.

 

Widzieć/Wiedzieć. Wybór najważniejszych tekstów o dizajnie
Redakcja: Jacek Mrowczyk, Przemek Dębowski

Jak podaje wydawnictwo – to jedna z najważniejszych pozycji o designie. A ja im wierzę! To nie tylko książka z obrazkami, ale przede wszystkim zbiór esejów, manifestów i tekstów o projektowaniu, a to wszystko na przestrzeni stu lat. Brzmi ciekawie.

Książka dostępna tutaj

 

Universal Principles of Design
William Lidwell

Na tą książkę pewnie nigdy bym nie wpadła, gdyby nie została wspomniana w kursie, w którym właśnie biorę udział.

Jest to zbiór najważniejszych zasad w projektowaniu – od projektowania przestrzennego po gry wideo. Kompleksowe podejście do designu jest czymś co mnie interesuje, więc nic dziwnego, że ta książka znalazła się na mojej liście.

 

The Elements of User Experience
Jesse James Garrett

Również polecana przez twórcę kursu, w którym obecnie biorę udział. Przekazuje kompleksową wiedzę na temat projektowania zgodnie z zasadami user experience – pomaga nie zgubić się w tym zawiłym świecie i odnaleźć odpowiednie rozwiązania.

Książka dostępna tutaj

 

Designing Brand Identity: An Essential Guide for the Whole Branding Team
Alina Wheeler

Od badań do realizacji, książka jest kompleksowym przewodnikiem w procesie i nauce tworzenia brandingu. Pokazuje najlepsze praktyki i drogę do zdobycia sukcesu.

Książka dostępna tutaj

 

 

Thinking with Type, 2nd revised and expanded edition: A Critical Guide for Designers, Writers, Editors, & Students Revised, Expanded Edition
Ellen Lupton

Jednak z lepiej sprzedających się książek o typografii. Lektura niezbyt długa (tylko 48 stron), ale wydaje się bogata w informacje. Zawiera porady jak używać typografii w druku oraz na monitorze, jak łączyć kroje i znaleźć balans w zawiłym świecie liter.

Książka dostępna tutaj

 

Książka. Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski
Keith Houston

Na koniec coś bardziej rozrywkowego. Historia najważniejszych wynalazków związanych z czytelnictwem. Zbiór historii obejmujący 5 tysięcy lat cywilizacji, opowieści o przedmiotach i ludziach. Książka wydaje się zabawną, relaksującą lekturą. Na pewno warto ją dodać do listy na 2018 rok.

 

 

 

Oto 10 książek, które mam nadzieję dostać w swoje ręce w nadchodzących miesiącach.  Wybór nie był łatwy, bo na rynku znajduje się wiele ciekawych publikacji. Mam nadzieję jednak rozszerzać tą listę w przyszłości. A wy macie jakieś swoje ulubione książki związane z designem?

 

Lista książek o designie (i nie tylko) dla freelancerów.

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You May Also Like