Najważniejsze trendy w grafice w 2018 roku

trendy w projektowaniu 2018

Każdy rok przynosi coś nowego. Kiedy już myślimy, że nic nas nie zaskoczy nagle okazuje się, że wiele jeszcze zostało do powiedzenia. Trendy jednak nie biorą się z niczego. Ewoluują stopniowo, płynnie przechodzą jeden w drugi. I chociaż nie zawsze jest to oczywiste, tak to właśnie jest. Dużą rolę odgrywają tu również trendseterzy, jednak i oni inspirują się bacznie obserwując co dzieje się dookoła nich.

W tamtym roku moja znajoma, która zajmuje się branżą modową oznajmiła mi, że w niedalekiej przyszłości królować będą jaskrawe kolory, kosmiczne akcenty, neonowe wariacje. Spojrzałam na nią z niedowierzaniem. Mniej więcej rok temu nic mi tego nie zapowiadało. Jednak w momencie kiedy wszyscy byli pod wrażeniem flat designu oraz minimalizmu, gdzieś w otchłaniach internetu można było zobaczyć przebłyski tego nowego.

Każdy rok przynosi coś nowego, a nadążenie nad szybko zmieniającymi się tendencjami nie jest proste. Dlatego postanowiłam wymienić 5 ciekawostek, które wydają mi się najbardziej interesujące.

 

1. Powrót do ilustracji z lat 30-60-tych

Odręczny, naturalny charakter, proste kształty i kolory przynoszą na myśl tradycyjne techniki graficzne takie jak sitodruk, czy litografię. Jest to jeszcze bardziej ciekawsze ze względu na adaptację tych efektów na cele digitalu. Tak, więc era papieru przenika tu wirtualny świat internetów.

Takie efekty dodają projektom bardziej przyjazny charakter. Oswajają coś obcego. Ten trend to na pewno odskocznia od ‘płaskich’ nijaki form.

Kim Salt, źródło

 

Tom Haugomat, źródło

 

2. Makiety 3D

Peter Tarka dla Audi, źródło

Ten trend można było zaobserwować już wcześniej, ale od niedawna ma on odświeżoną, nową twarz. Coraz częściej komputerowo wygenerowane martwe natury można zobaczyć w reklamie outdoorowej i w internecie. Dają one dużo swobody w bawieniu się skalą, kolorem i formą.

Adrián San Vicente, źródło

 

Dodatkowo popularne stają się rozwiązania typograficzne tworzone w technice 3D. Czy nie można odbiec dalej od płaskiego projektowania niż trójwymiarowe litery?

Gdyby tego było mało, świat 3D łączy się ze światem 2D. Ten trend można zaobserwować w animacji oraz w projektach stron internetowych.

 

3. Odważne kolory
Ostatnie lata odznaczały się raczej ograniczoną paletą barwną. Popularne były czernie i biele, pastele też przez długi czas nie wychodziły z mody. Dziś nastała jednak era kolorowego szaleństwa. Odważne zestawienia kolorystyczne dominują w projektowaniu stron internetowych, fotografii i modzie. Można by rzec, że trendy wykonały zwrot ku wczesnym latom 2000, fascynacji kosmosem i metalicznym błyskiem. Dziś jednak te wszystkie kiczowate zestawienia, którymi byliśmy karmieni prawie 20 lat temu (!) nabierają bardziej eleganckiego charakteru.

Nawet PANTONE uległ trendom i na początku 2018 roku ogłosił kolorem roku kosmiczny fiolet (Ultra Violet), który szybko został zaadoptowany przez grafików i artystów.

Sagmeister & Walsh dla Aizone, źródło
Agency lg2, źródło

 

4. Łączenie światów w fotografii
I fotografia nie pozostaje w tyle. Wiele się tu dzieje, ale nie odbiega to znacznie od ogólnych kierunków.

Neonowe odważne kolory, łączenie różnych światów i śmiałe rozwiązania. To wyróżnia fotografię w dzisiejszych czasach. Artyści wybierają nietypowe perspektywy, surrealistyczne sytuacje. Inspirują się malarstwem i rzeźbą.

 

Antoni Tudisco dla Nike, źródło
Elena Iv-skaya, źródło

 

5. Interaktywne strony internetowe
W dzisiejszych czasach nie wystarczy ułożenie treści w sekcje, wygenerowanie responsywnej siatki i wlanie tekstów w kolumy, dziś liczy się pomysł i efekt zaskoczenia. By przyciągnąć uwagę projektanci muszą zaangażować również inne techniki.

Tu kolejny raz można zauważyć, że popularnością cieszyć się będą modele 3D. Do tego animacje. Według Filipa Trinera i jego artykułu zamieszczonego na Behance użytkownik coraz częściej będzie się spotykał z interaktywnym kursorem. Wygląda na to, że przysporzy to nam dużo zabawy ( swoją drogą zobaczymy, czy te rozwiązanie będzie przyjazne pod względem user experience).

Obojętnie jaki okaże się ten rok, wygląda na to, że projektanci stron internetowych będą mogli wykazać się dużą kreatywnością.

 

Podsumowanie

Są to jedynie niektóre z nowych trendów w projektowaniu graficznym, które będą przeżywać największą popularność w 2018 roku. Trzeba jednak pamiętać, że podobnie jak w modzie, ślepe podążanie za nowinkami może sprowadzić nas na manowce. Najważniejszy jest wybór narzędzi odpowiednich dla nas i dla naszej firmy. Lepiej kierować się identyfikacją wizualną, która pozwoli nam na wyróżnienie się wśród konkurencji i ustali spójny kierunek komunikacji z naszymi klientami, niż kierowaniem się tym co mówią nam trendseterzy. Bowiem dobrze zaprojektowana identyfikacja przetrzyma próbę czasu nawet w najbardziej dynamicznie zmieniającym się świecie designu.

 

Źródła:
Filip Triner na Behance ‘2018 Design Trends’
Creative Blooq ’10 huge graphic design trends to know for 2018′
Creative Market ’10 Graphic Design Trends for 2018′

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You May Also Like