O czym pamiętać przy budowaniu strategii marki

strategia marki o czym pamiętać

Otwierając działalność, wiemy, że musimy zadbać o biznesplan, stronę internetową i doskonałą jakość produktu. Strategia marki często jest pomijana w pierwszych latach prowadzenia działalności. Wynika to najczęściej z nieświadomości, w jaki sposób zadbanie o ten element biznesu wpływa na naszą rozpoznawalność i realne zyski.

W czasach, gdzie na rynku robi się coraz tłoczniej, strategia może pomóc nawiązać prawdziwą, mocną więź z odbiorcami – sprawić, że poczują do nas miętę i chętnie wrócą po więcej. Dziś już nie wystarczy zniżka i reklama w internecie. Dziś liczą się relacje, społeczność, potrzeby odbiorcy i emocje.

Czym jest strategia marki

O tym czym jest strategia marki pisałam już wcześniej, ale warto przypomnieć.

Strategia to Twój plan działania, zestaw odpowiednich narzędzi i taktyk, by pomóc Ci osiągnąć obrany cel. Strategia nie jest na dobre zdefiniowanym tworem. Zmienia się i ewoluuje. Pomaga też w weryfikacji postępów poprzez określenie konkretnych celów i widełek czasowych.

Strategia to długoterminowa inwestycja. Nie sprawi, że osiągniesz sukces w ciągu kilku tygodni. Wymaga ona bowiem cierpliwości i konsekwencji działań. Przyda się też bycie dobrym obserwatorem. Czujność opłaci się, by zareagować, gdy okaże się, że Twoje założenia były nie do końca trafne (nie oszukujmy się – nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć ze 100% pewnością, co stanie się w przyszłości. Najlepszym dowodem na to jest kryzys wywołany pandemią). W takich sytuacjach strategia również jest Twoim najlepszym przyjacielem.

Dzięki usystematyzowaniu wszystkich działań, nie musisz na ślepo szukać, co poszło nie tak. Nie spadasz też w tym przypadku na sam dół drabiny, po której przyszło Ci się mozolnie wspinać.

Strategia marki pozwala Ci na wzięcie kroku wstecz do miejsca, w którym zaistniało ognisko zapalne, dokładne przyjrzenie się sprawie i podjęcie odpowiednich kroków naprawczych.

Może Cię zainteresować: Strategia marki a identyfikacja wizualna

O jakich elementach pamiętać tworząc strategię marki

Nie ma dwóch takich samych strategii. Nie można ich ściągnąć z internetu, czy pożyczyć od znajomych. Każdy przypadek jest inny – to co może zadziałać u konkurencji, nie koniecznie zadziała u Ciebie. Są jednak pewne elementy, które są istotne, by pomóc ci budować mocną i rozpoznawalną markę, z którą trafisz do odpowiednich odbiorców.

Przyjrzyj się sobie

Każdy Ci powie, że Twoja marka nie jest o Tobie. Tak naprawdę markę tworzą Twoi odbiorcy, ale szczególnie dla małych przedsiębiorców, częstym powodem do rozpoczęcia działalności, są pobudki osobiste. Motywacje, które towarzyszą Ci w pracy nad własną marką, są bardzo ważne do tego, by stała się ona autentyczna.

Kluczowe pytania, które powiniennaś_eś sobie zadać, to: Jaki jest prawdziwy powód do założenia własnej firmy i budowania marki. Jaką masz misję i cel działania.

Czy Twój produkt wymiata

Możesz mieć świetny pomysł na komunikację, identyfikację, slogan i logo, ale bez produktu na najwyższym poziomie, ciężko Ci będzie zdobyć zaufanie klientów.

W dzisiejszych czasach stara szkoła reklamy ‘wciskanej’ (czyli takiej, gdzie sprzedawca chce Ci wcisnąć coś czego nie potrzebujesz, słabej jakości, skasować pieniądze i zapomnieć), już nie przejdzie. Dziś konsumenci komunikują się ze sobą za pomocą mediów społecznościowych. Dzielą się opinią na stronach internetowych. Opchnięcie bubla nie przejdzie.

Zastanów się: Czy produkt, który oferujesz jest najwyższej jakości. Co musisz zrobić, by go dopracować. Jakie ewentualne problemy możesz napotkać. Jakie realne korzyści się z nim wiążą. Dlaczego ktoś powinien się nim zainteresować.

Komu służy Twoja marka

Mimo że Twoja marka prawdopodobnie powstała z Twoich własnych oczekiwań i frustracji, by przekuć ją w biznes, który przynosi zyski, musisz mieć na uwadze potrzeby innych.

Określenie odpowiednich odbiorców, którzy szukają tego, co masz im do zaoferowania to jedno. Przekucie ich w wiernych ambasadorów marki, to kolejny level. Do tego musisz poznać ich na wylot – czego potrzebują, jakie wartości wyznają, co jest dla nich ważne, w jakiej sytuacji się znajdują.

Pokazanie, że znasz swoich odbiorców i ich rozumiesz, pozwoli Ci na zapisanie się w ich pamięci, nawiązanie głębszej więzi. Dzięki temu zapamiętają Cię i wrócą.

Odpowiedz sobie na te pytania: Kim jest Twój idealny klient. Czego oczekuje od Twojej marki. Co sprawiłoby, że Ci zaufa. Gdzie go znajdziesz.

Czytaj więcej: Czy wiesz kim jest twój klient? Określ profil idealnego klienta.

Obierz cel i rozbij go na drobne

Strategii marki nie ma bez odpowiednio dobranego celu. Ważne by był on do zrealizowania w pewnym zakresie czasowym.

Kiedy wiesz już ile czasu potrzebujesz na zrealizowanie swoich założeń, rozbij plan na części pierwsze. Jakie działania musisz podjąć w ciągu tego czasu? Dobrze sprawdza się tu taktyka od ‘ogółu do szczegółu’.

Jeśli założyłaś_eś, że do końca roku chciała_byś mieć więcej klientów na swoje usługi, po pierwsze pomyśl o konkretnych liczbach – więcej, to znaczy ile? Następnie zastanów się, ile z tego planu realnie jesteś w stanie zrealizować w perspektywie kwartalnej, a co musisz zrobić każdego miesiąca, by iść do przodu. Następnie na bieżąco ustalaj, co musisz zrobić w każdym tygodniu, by twoje cele miesięczne stały się rzeczywistością.

Rozpisywanie wszystkiego z dokładnością do tygodnia lub dnia jest trudne. Dlatego planując szczegóły, możesz skupić się początkowo jedynie na nadchodzącym kwartale.

Odpowiedz sobie na pytania: Ile czasu potrzebujesz na realizacje celu? Jakie kamienie milowe musisz osiągnąć w każdym kwartale, by poruszać się do przodu? Co musisz zrobić każdego miesiąca, by wypełnić plan kwartalny? Jakich narzędzi potrzebujesz?

Czytaj więcej: Planowanie strategiczne dla małego przedsiębiorcy

Jakich narzędzi potrzebujesz, by osiągnąć swój cel

Załóżmy, że otwierasz osiedlową kawiarnię. Zanim nalejesz pierwszą kawę, dobrze zdefiniuj, co będzie świadczyć o tym, że osiągnęłaś_ąłeś sukces.

Jeśli wiesz, co chciał_abyś osiągnąć za rok, dwa, pięć, dziesięć lat, rozbiła_eś działania na mniejsze etapy, czas na wybranie odpowiednich narzędzi. Jeśli celem na tym etapie jest wzrost świadomości marki wśród osób z sąsiedztwa możliwe, że inwestycja w odpowiednio skonstruowaną kampanię na Facebooku, publikowanie treści, które zainteresują Twojego idealnego klienta, czy wzmianka prasowa w lokalnej gazecie, będą narzędziami, które Ci w tym pomogą. Wszystko zależy od specyfiki rynku, w którym chcesz zaistnieć.

Rozpisanie poszczególnych etapów wraz z narzędziami, pomoże ci konsekwentnie realizować plan i dobrze się przygotować na czekające Cię wyzwania.

Czytaj więcej: Planowanie nie musi być więzieniem

Co robi Twoja konkurencja

Przyjrzyj się uważnie konkurencji. Nie chodzi o to, by ją kopiować i wprowadzić w błąd konsumentów. Poznanie dobrych i złych praktyk oponentów, pozwoli na znalezienie punktów, w których Twoja marka może się wyróżnić.

Ta wiedza w połączeniu z wiedzą na temat grupy odbiorczej, pozwoli Ci prawdziwie zrozumieć Twoje mocne i słabe strony, dowiedzieć się jak możesz konkurować na rynku.

Odpowiedz sobie na pytanie: Na jakie potrzeby konsumentów odpowiadają konkurenci. Co w ich działaniach Ci się podoba, a co nie. W jaki sposób się komunikują i jakiego języka używają. Jakie elementy Twojej strategi skłoniłyby odbiorców na zmianę nawyków i skorzystanie z Twoich usług.

Czytaj więcej: Elementy strategii marki – jak i gdzie ich używać cz.2

Nadaj charakter swojej marce

Może już to o mnie wiesz, ale lubię dobrą kawę. Szczególnie kocham odwiedzać te małe, lokalne kawiarenki, gdzie starsza Pani, pamięta, że do kawy zamawiam bułkę z serem i szklankę wody. Jakość trunku schodzi wtedy na dalszy plan.

Dzieje się tak, ponieważ jak większość z nas, lubię kontakt z drugim człowiekiem i nawet jeśli trwa on kilka minut, jego jakość może przeważyć na tym, czy stanę się wiernym klientem.

Podobnie podchodzimy do marek. Często nieświadomie traktujemy je jak prawdziwe osoby i nawiązujemy z nimi podobne relacje. Im bardziej ludzka marka, im bardziej przypomina ludzi, tym większa szansa, że ją zapamiętamy i wrócimy.

Archetyp marki pomaga Ci w budowaniu tych relacji. To sposób na to, by tchnąć w nią ducha. 12 archetypów marki bazuje na teorii Carla Gustava Junga. Zakłada, że jako ludzkość mamy wbudowane pewne kalki kulturowe, które ułatwiają nam rozpoznanie charakterów ludzkich i budowanie relacji z nimi.

Czytaj więcej: Archetypy marki – ludzka twarz brandu

Jak pracuję ze swoimi klientami

Kiedy pracuję nad strategią marki i brandingiem dla moich klientów, pomagam im w budowaniu planu działania, który pomoże im spełnić ich cele. W trakcie dwóch miesięcy wspólnej pracy przyglądamy się motywacjom stojącymi za biznesem, ofercie, rynkowi i grupie odbiorczej. Tworzymy plan i rozpisujemy wszystkie narzędzia, które potrzebne są do ich zrealizowania.

Zamów bezpłatną konsultację dotyczącą Twojej marki.

1 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You May Also Like