Podsumowanie roku Freelancera – moje doświadczenia

jak wyglada zycie freelancera

Gratitude turns what we have into enough
Wdzięczność sprawia, że to co mamy jest wystarczające.

Kolejny rok się skończył. Dla niektórych to nic nieznacząca kartka w kalendarzu, dla innych okres planów i przemian. Ja należę raczej do tej drugiej grupy. Mam wrażenie, że na co dzień gonimy gdzieś przed siebie, nie zauważamy jak kolejne dni i miesiące przechodzą do przeszłości. Dopiero gdzieś w okolicach grudnia łapiemy się za głowę, z niedowierzaniem próbujemy przeanalizować, gdzie uciekły nam wartościowe chwile. Wszystko zlewa się w jedno.

Nie wiem jak dla Ciebie, ale dla mnie 2019 przeleciał w mgnieniu oka. Trochę z przerażeniem zrywałam kartki w wirtualnym kalendarzu. Grudzień był jednak miesiącem, w którym miałam czas na refleksję. Dzięki przerwie świątecznej odetchnęłam. Nabrałam wiatru w żagle i jestem gotowa na to co przyniesie nowy rozdział. Bo dla mnie rozpoczyna się nowy rozdział pełen planów i wydarzeń.

Patrzenie wstecz na mijający rok pozwala mi spojrzeć na moje osiągnięcia i porażki z zupełnie nowej perspektywy. Pozwala na bycie wdzięczną za to co mnie spotkało i za to co udało mi się wypracować. Też tak masz?

Podsumowania zaczęłam robić niedawno. Na początku zeszłego roku napisałam post na temat tego co udało się osiągnąć w ciągu roku 2018. Dał mi on niezwykle pozytywnego kopa.

Praca freelancera jest wymagająca i nie zawsze usłana różami, ale tego typu podsumowania pozwalają być wdzięcznym za to co się osiągnęło i przede wszystkim docenić niezwykłą siłę, którą my freelancerzy potrafimy w sobie znaleźć.

Co się wydarzyło w 2019 roku?

Blog

Blog Design Po Ludzku powstał zaledwie rok temu, ale regularne wpisy zaczęły się tu pojawiać dopiero od czerwca. Szczerze mówiąc zaskoczyło mnie to, ponieważ nie byłam świadoma, że miałam tak długą przerwę w pisaniu. Od tego czasu pojawiło się tu blisko 40 wpisów z kategorii związanych z designem, pracą zdalną oraz brandingiem.

Posiadanie bloga po polsku było jedno z moich planów na ten rok i jest to niezwykła podróż. Nauczyło mnie to dyscypliny i jeszcze lepszej organizacji zadań. Nigdy tak naprawdę nie sądziłam, że pisanie sprawi mi tyle przyjemności.

Na ten rok zaplanowałam nowe formaty, które stopniowo będę wprowadzać w życie. Chciałabym na pewno, by artykuły pojawiały się częściej, ale na dzień dzisiejszy nie wiem, czy będzie to możliwe. Jednak nauczona doświadczeniem wiem, że należy planować z głową i mierzyć siły na zamiary.

Facebook

Strona na Facebooku Design po Ludzku powstała na początku 2019 roku i aż trudno mi uwierzyć jak bardzo zmieniła się na przestrzeni tych kilkunastu miesięcy. W rok 2020 wkroczyłam z 700 fanami i nie mogłabym być z tego względu bardziej szczęśliwa.

Początek tego roku to też start zamkniętej grupy, która skierowana jest zarówno do freelancerów jak i przedsiębiorców, którzy pragną wymieniać się wiedzą i doświadczeniami. Design po Ludzku – freelancerzy i przedsiębiorcy łączcie się jest dla tych, którzy:

szukają przyjaznej społeczności osób kreatywnych, którzy pragną dzielić się swoją wiedzą i wzajemnie się wspierać;
– szukają pomocy, odpowiedzi na pytania związanych z projektowaniem, prowadzeniem kreatywnego biznesu, pracą zdalną, marketingiem, SEO, brandingiem;
– chcą poznać ludzi, których łączy wspólna pasja.

Dołącz teraz

Artykuły

Moje artykuły pojawiły się z zewnętrznych źródłach i nie były tylko związane z projektowaniem. Na blogu The Blond Travels pojawiły się moje artykuły dotyczące życia w Porto, a na OK English z nauką angielskiego. Nie mogę zapomnieć o artykułach dla Grafmag, które dotyczyły pracy freelancera i pracy z klientem.

Tutaj linki:

Follow the Expat one Day in Porto

Moving to Porto – 9 Ways to find Friends

Porto off the beaten path

Angielski w pracy Freelancera

Jak utrzymać się na swoim 

Klient idealny, jak zadbać o dobre stosunki ze zleceniodawcami

W tym roku zamierzam pisać jeszcze więcej, poruszać nowe tematy i trafić do większej grupy czytelników.

Pomoc innym w tworzeniu wizerunku firmy

Moim głównym celem na ten rok było skupienie się przede wszystkim na budowaniu wizerunku marek moich klientów. Zminimalizowanie ilości drobnych projektów i skupienie się przede wszystkim na barndingu oraz identyfikacji wizualnej. W ciągu tych paru miesięcy udało mi się pomóc 7 firmom. Co zadziwia mnie najbardziej jest różnorodność – od manufaktury cukierków po studio jogi. Każdy z tych projektów były inny i pełen wyzwań. Ponieważ część z nich jest nadal w trakcie wdrożenia mam nadzieję, że podzielę się z Wami wkrótce szczegółami.

W tym roku również planuję kontynuować pracę nad projektami związanymi z wizerunkiem marek oraz umocnieniu stosunków z moim dotychczasowymi, stałymi klientami.

Podróże

W tym roku nie odbyłam długich podróży, ale nauczyłam się cieszyć z tych niedalekich spędzonym w dobrym towarzystwie. W ciągu tego roku udało mi się spędzić parę tygodni w portugalskich górach, odwiedzić hiszpańskie miasta, które od dawna były na mojej podróżniczej bucket list oraz spędzić kilka tygodni w Lizbonie. Było to dość inne doświadczenie i bardziej komfortowe pod względem pracy nad projektami. Spędzenie kliku tygodni w jednym miejscu pozwoliło mi bardziej skupić się na pracy, poznać lepiej lokalne życie i odkryć parę interesujących miejsc.

Na początku tego roku przeprowadzam się do Lizbony! To ekscytujący czas i jeszcze bardziej motywuje mnie do działania. Jednak w związku z tym w tym roku, podobnie jak w poprzednim, skupię się raczej na odkrywaniu uroków portugalskich miast i wsi. Wielkie podróże będą musiały poczekać.

Ważne decyzje

Ten rok spędziłam na wnikliwej obserwacji mojego biznesu i odkrywaniu moich celów. Rok zaczęłam od stworzenia przejrzystej strategii, która na przestrzeni roku ewoluowała.

Strategia bowiem nie jest zamkniętym tworem i wymaga regularnego sprawdzania i przebudowywania.

W nadchodzącym roku, więc kontynuję wdrażanie swoich planów. Nauczona doświadczeniem ostatnich miesięcy postanowiłam skupić się na polepszeniu równowagi pomiędzy pracą, a życiem prywatnym i rozwijaniu dochodu pasywnego, który również da mi więcej wolności i pozwoli na podejmowanie moich własnych decyzji.

W życiu prywatnym również szykuje się dla mnie duża zmiana. Początek roku spędze na planowaniu przeprowadzki do innego miasta i znajdywaniu swojego miejsca w nowych okolicznościach.

Mam mniej klientów

13 lat pracy jako projektantka oraz kilka jako freelancer nauczyło mnie, że moja produktywność i kreatywność zależy przede wszystkim od czasu wolnego pomiędzy kolejnymi projektami. Kiedy wszyscy gonią za jak największą liczbą zrealizowanych zleceń i zdobywaniu coraz to nowych klientów, szczerze wierzę, że tylko silne relacje i komfort pracy pozwala na tworzenie projektów, które będą służyć odbiorcom.

W tym roku udało mi się spełnić moje plany – pracować dla mniejszej ilości klientów nad większymi i bardziej kompleksowymi projektami. W ten sposób mogłam jeszcze lepiej zaadresować ich potrzeby, skupić się na egzekucji projektów i umacniać więzi z osobami, z którymi naprawdę chcę pracować. Mniejsza ilość projektów, które jednak rozpisane są długoterminowo, pozwala mi na bardziej komfortową pracę i zadbanie o potrzeby swoje i innych.

Zdrowie

O moim podejściu do sportu pisałam już wcześniej, ale jednym z planów na ten rok było regularne bieganie 5km. Prawdę mówiąc nie udało mi się zrealizować tego planu w 100%, jednak już w ciągu pierwszego miesiąca mogłam być z siebie dumna – moje pierwsze 5km zdarzyło się szybciej niż myślałam :). Regularnie bieganie przez 6 miesięcy z rzędu pozwoliło mi pozbyć się bólu pleców i wypracować zdrową rutynę, która dawała mi pozytywnego kopa.

W tym roku wracam do moich biegowych przygód ponieważ zdrowe ciało pomaga w byciu bardziej efektywnym w pracy.

W ostatnich latach nauczyłam się, że należy celebrować nawet te najmniejsze osiągnięcia. Mamy tę tendencję, by wyolbrzymiać porażki i niedoceniań sukcesów. Jednak to spojrzenie na te małe, czasem codzienne wygrane, pozwalają nam na nowo nabrać wiatru w żagle. Dlatego podsumowania mają dla mnie dodatkowy sens. Pozwalają na spojrzenie na mijający rok z tej bardziej pozytywnej perspektywy i dokonać niezbędnych poprawek, by następny rok był jeszcze lepszy.

Jaki był dla Was mijający rok? Za co jesteście wdzięczni?

1 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You May Also Like