Projektowanie strony www – proces od A do Z

projektant strony www

Założyłeś działalność gospodarczą, masz biznes plan i zabójczą ofertę. Brakuje ci jedynie projektu strony www, która pomoże ci to wszystko zakomunikować?

Strona internetowa to dziś podstawowe narzędzie sprzedaży i kreowania wizerunku marki. By wyróżnić się spośród konkurencji musisz zadbać o to, by była ona funkcjonalna, atrakcyjna wizualnie i pełna wartościowych treści. By projekt spełnił te warunki najlepiej jest zlecić go specjaliście, który pomoże ci w znalezieniu odpowiednich rozwiązań.

Jednak już samo zlecenie takiego projektu może wydać się żmudnym procesem. Wiele osób ma problem z tym jak znaleźć odpowiedniego freelancera, na co zwrócić uwagę i o co zapytać przed rozpoczęciem współpracy.

Dlatego w tym artykule dziele się z Tobą radami jak zlecić stronę www projektantowi i jak zadbać o to, by finalny produkt sprostał potrzebom firmy i odpowiedział na oczekiwania użytkowników.

Ważne zanim zlecisz projekt strony www

 1. Zlecając projekt strony internetowej upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu na jej realizację. Jeśli interesuje cię nietuzinkowy projekt z dobrze zaprojektowanym doświadczaniem użytkownika, stworzony z dbałością o szczegóły, musisz liczyć się z tym, że praca może zająć od kilku tygodni do paru miesięcy. Skracanie tego czasu nie przysłuży się twojej firmie i może co najwyżej wygenerować wiele błędów i tym samym dodatkowych kosztów.
 2. Zastanów się na jakim serwisie ci zależy. Wielu projektantów graficznych zajmuje się jedynie samym projektem. Co oznacza, że nie dostarczą ci np. tekstów, autorskich zdjęć, czy nie wdrożą strony. Dlatego na wstępie zaznacz wyraźnie jakiego rodzaju zakresem usług jesteś zainteresowany.
 3. Upewnij się kogo tak naprawdę szukasz. Podobnie jak w wielu innych branżach, obecnie projektowanie coraz bardziej się specjalizuje. Poszukując freelancera miej pewność, że szukasz odpowiedniej osoby. W ogłoszeniu zamiast oznajmiać, że zatrudnisz grafika komputerowego, wyraźnie zaznacz, że zależy ci na projektancie stron internetowych.

Dobór odpowiedniego projektanta

Podobnie jak przy projekcie identyfikacji ważne jest, żeby jeszcze przed rozpoczęciem pracy nad projektem, upewnić się, czy freelancer, którego sobie wybrałeś jest odpowiednią osobą dla ciebie. Szczerze wierzę, że na sukces składa się wiele czynników, a jednym z nich jest odpowiednie dopasowanie z designerem.

W swojej pracy  projektantki zanim jeszcze podejmę się projektu, upewniam się jakie są oczekiwania zleceniodawcy, budżet oraz termin realizacji. Dzięki temu wiem, czy jestem w stanie pomóc w tym konkretnym przypadku i czy nadajemy na tych samych falach. To ważne dla powodzenia projektu.

Praca nad stroną internetową to często długotrwały proces wymagający zaangażowania obu stron. Dlatego dobrze jest wiedzieć, czy nasze oczekiwania pokrywają się z tym co może zaoferować projektant. Przy pierwszym kontakcie zwróć uwagę na to, czy osoba sprawnie odpowiada na wiadomości, czy udziela wyczerpujących odpowiedzi i czy jej proces pracy jest zrozumiały.

Więcej na temat na jak znaleźć odpowiedniego freelancera przeczytasz w tym artykule.

Pierwszy kontakt z projektantem

Z mojego doświadczenia wynika, że początkujący przedsiębiorcy często nie wiedzą dokładnie jakie informacje powinni zawrzeć w zapytaniu ofertowym. Nic w tym dziwnego! Proces pracy nad projektem strony www może wydawać się zawiły i pełen niezrozumiałych definicji. Poniżej parę wskazówek jakie informacje przesłać projektantowi zanim jeszcze zdecydujesz się na współpracę.

Jakie informacje na temat projektu przesłać projektantowi stron www

 1. Kim jesteś i czym zajmuje się Twoja firma,
 2. Jakie powody stoją za chęcią stworzenia projektu strony www lub jej re-designu,
 3. Ile podstron ma zawierać projekt,
 4. Jakie funkcjonalności i elementy ma zawierać,
 5. Czy podjąłeś już jakieś decyzje związane z projektem – np. rodzaj platformy,
 6. Czy posiadasz hosting i domenę,
 7. Czy jesteś zainteresowany jedynie projektem graficznym, czy również wdrożeniem strony www,

Znając te informacje projektant od razu będzie miał pojęcie o Twoich oczekiwaniach i czy jest w stanie ci pomóc. Czego możesz oczekiwać w odpowiedzi? Upewnij się, że w trakcie wymiany wiadomości, jeszcze przed podpisaniem umowy, otrzymasz odpowiedzi na następujące pytania:

 1. Ile podstron zawiera cena projektu? I jaki jest koszt dodatkowych podstron?
 2. Czy w cenę wliczone jest wdrożenie?
 3. Ile poprawek przewidzianych jest w cenie?
 4. Jakie są etapy projektowe?
 5. Ile trwa czas realizacji wraz z poprawkami?
 6. W jakim formacie zostanie oddany projekt strony www?
 7. Jaki jest sposób komunikacji przy pracy nad projektem?
 8. Czy istnieje potrzeba wpłaty zaliczki?
 9. Czy w cenę wliczony jest projekt wersji mobilnej.

Czytaj również: Jakie informacje przesłać projektantowi przed rozpoczęciem współpracy i o co pytać.

Brief i wywiad

Jeśli zarówno ty jaki i designer jesteście zdecydowani na podjęcie współpracy możecie przejść do kolejnego etapu projektowego, w którym będziesz musiał dostarczyć bardziej szczegółowych informacji. Dane, które przesłałeś wcześniej mogą okazać się wystarczające do wykonania wyceny, jednak nie umożliwią rozpoczęcia pracy.

Dobry projektant będzie starał się jak najlepiej zrozumieć twoje potrzeby i oczekiwania i zada pytania związane z modelem biznesowym firmy oraz grupą docelową.

Zanim zlecisz projekt zastanów się nad paroma kwestiami:

 1. Do czego ma służyć ci strona www?
 2. Jakie cele ma spełniać?
 3. Do kogo jest kierowana – kim jest grupa odbiorcza?
 4. Co jest najważniejsze dla użytkownika i czego szuka?
 5. Jak strona pomoże ci w rozwijaniu twojego biznesu?

Te informacje przydadzą ci się w trakcie ustalania szczegółów i wypełniania briefu.

Projekt graficzny strony www krok po kroku

Każdy projektant ma inny proces pracy nad stroną, jednak dla mnie najważniejsze jest dobre poznanie klienta i jego firmy. Po otrzymaniu briefu i wstępnym wywiadzie,  dla moich klientów tworzę tablice inspiracyjne, które pomagają w wyborze odpowiedniej stylistyki i tym samym otwierają etap pracy nad projektem graficznym. Ważne jest dla mnie, by strona wspierała budowanie marki klienta, dlatego dogłębne zrozumienie modelu biznesowego i planów firmy to podstawa.

Mood board w pracy nad stroną www

Mood boards to zestaw grafik, które zestawione razem tworzą charakterystyczny styl i atmosferę. W zależności od rodzaju projektu zawierają projekty stron, fragmenty UI, ale również materiały drukowane, a nawet trendy modowe, które odpowiadają pożądanej stylistyce . Tablice to zawsze pretekst do dyskusji. Ważne jest dla mnie poznanie opinii klienta i ewentualne wykluczenie rozwiązań, które zupełnie nie sprawdzą się w jego przypadku. To odpowiedni wstęp do kolejnego etapu.

User experience i wireframe’y a projekt graficzny strony www

Wielu projektantów, by oszczędzić na czasie i szybko przejść do wdrażania, pomija ten etap, chociaż moim zdaniem jest on jednym z najważniejszych elementów udanego projektu.

Wireframe to schemat szkieletowy strony internetowej wraz z podstronami, dzięki któremu możemy zobaczyć wstępny układ, ocenić wykorzystane funkcjonalności  i sprawdzić ilość tekstu. Na tym etapie jesteśmy w stanie dokonać szybkich zmian bez konieczności przeprojektowywania całości.

Wireframe nie wykorzystują żadnych charakterystycznych grafik, fontów, czy kolorów wszystko po to, by nie rozpraszać uwagi od naprawdę istotnych elementów składających się na dobrze zaprojektowane user expereince.

O tym czy naprawdę potrzebujemy wireframe’ów w projektach stron www przeczytacie w artykule na temat widzimisię projektantów – czy wszystkie projekty proponowane nam przez designerów naprawdę są nam potrzebne?

Projekt graficzny strony www

Na podstawie ustaleń z poprzednich etapów powstaje finalny projekt graficzny strony www. Jak widać projekt nie jest wynikiem widzimisię projektanta, ale przede wszystkim świadomego procesu.

Podsumowanie – co otrzymujemy po zakończeniu pracy nad stroną www

Po zakończeniu pracy nad stroną otrzymujesz nowoczesny i funkcjonalny projekt gotowy do wdrożenia przez dewelopera. Moim klientom również oferuję pomoc w pracy z programistą. Na etapie wdrożenia staram się być w kontakcie z osobą odpowiedzialną za wdrożenie. Wszystko, by mieć pewność, że projekt został poprawnie zrealizowany.

Sprawdź też inne artykuły na temat mojego procesu:

Jak wygląda proces pracy nad logo oraz Barnding – co zawiera podstawowy pakiet

21 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You May Also Like