Wakacyjny burnout u małego przedsiębiorcy

wakacje w małej firmie

Ten artykuł jest moim osobistym spojrzeniem na wakacje kiedy prowadzi się małą firmę lub kiedy jest się freelancerem, na wyzwania, z którymi się ostatnio spotkałam, i sposobach, w jaki sobie z nimi radziłam.

Odkąd rzuciłam pracę na pełny etat, prawie nigdy nie brałam urlopu. Posiadanie własnej firmy dało mi tyle swobody, że nie miałam ochoty planować wakacji. Przez kilka lat podróżowałam z komputerem do różnych krajach i kontynentach. Wymagało to dobrej organizacji, ale po pewnym czasie stało się bardzo naturalne. Przenosiłam się z miejsca na miejsce wieczorem lub w weekendy, spędzałam w jednej lokalizacji kilka dni lub tygodni, a potem przenosiłam się gdzieś indziej. W ogóle nie brakowało mi urlopu. Udawało mi się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – miałam stały przypływ gotówki z projektów i wolność odwiedzania egzotycznych krajów. Przez długi czas to mi wystarczyło.

Po tych dłuższych podróżach (2-3 miesiące z plecakiem) krótkie wakacje (1-2 tygodnie) nie były (moim zdaniem) warte wysiłku. Wiedziałam już, że to nie wystarczy, by poznać miejsce, ludzi, kulturę. Nie wystarczy, by się odprężyć i zrelaksować.

Ale ponieważ moja praca w ostatnim czasie stała się bardziej zorganizowana, zarządzam projektami stałych klientów, i odkąd osiadłam w jednym miejscu, zaczęłam wprowadzać do swojego życia krótkie wakacje.

To doświadczenie jednak potwierdziło to, co myślałam wcześniej o 1-tygodniowej przerwie. Poniżej znajdziesz parę obserwacji z mojego ostatniego urlopu i parę rzeczy, które pomogły mi lepiej sobie poradzić z tymi wyzwaniami. Jest to moje osobiste doświadczenie i jestem świadoma, że każdy potrzebuje czegoś innego. Daj znać w komentarzu, w jaki sposób ty planujesz przerwę w pracy i jakie wyzwania się z tym wiążą.


💔 Tydzień to za mało, aby przestać myśleć o pracy i terminach

Chociaż naukowcy twierdzą, że 8 dni to optymalna długość wakacji, jestem co do tego dość sceptycznie nastawiona. Oczywiście to bardzo indywidualne, jak lubimy spędzać czas, ale mam silne przeczucie, że dla zapracowanego przedsiębiorcy tydzień to czas, w którym faktycznie dopiero zaczynamy przestawać myśleć o pracy i przechodzimy w bardziej relaksujący tryb.


💔 Krótkie wakacje mogą powodować większe napięcie

Wszystko dlatego, że chcemy robić te wszystkie fajne rzeczy, na które wcześniej nie mieliśmy czasu. Dodatkowo, gdy wiąże się z tym więcej planowania ( może np. mamy małe dzieci, co wymaga znacznie bardziej strategicznego myślenia), czas na odprężenie znacznie się kurczy. Znalezienie miejsca dla samego siebie jest znacznie trudniejsze i może wywołać niezdrową frustrację.


💔 Po powrocie do pracy musisz pracować więcej i szybciej

Chyba nie muszę ci mówić o tych wszystkich nieprzeczytanych e-mailach, wiadomościach, połączeniach i zadaniach, które piętrzą się po twoim powrocie. To jest rzeczywistość dla każdego właściciela małej firmy i freelancera. Przyspieszasz, żonglując pomiędzy spotkaniami, zamówieniami, rezerwacjami i projektami. Jeśli nie jesteś na to dobrze przygotowany, możesz skończyć bardziej zestresowany niż przed wakacjami. Szalone koło się zamyka.

Mogłabym napisać więcej o problemach, jakie stwarzają krótkie wakacje podczas prowadzenia własnej firmy, ale z drugiej strony uważam, że jest to bardzo indywidualna sprawa. Pozwól więc, że skupię się na kilku rzeczach, które faktycznie mogą pomóc w pokonaniu tych wyzwań nie tylko przed/po przerwie, ale także na co dzień.


😍 Otaczaj się ludźmi, którzy mogą wspierać Twój biznes pod Twoją nieobecność

Przez długi czas nie było dla mnie możliwości zatrudnienia osób, które pomogłyby mi w niektórych zadaniach. Planowanie moich wakacji było bardzo trudne, czasami nawet niemożliwe. Nawet jeśli robiłam to kilka miesięcy wcześniej, coś zawsze się wydarzało w ostatniej chwili i spędzałam połowę ”wolnego” czasu przed komputerem.

Stało się tak, ponieważ mam silne poczucie odpowiedzialności za firmy moich klientów i czułam, że pomaganie im jest ważniejsze niż mój odpoczynek. Wiedziałam jednak, że jeśli chcę rozwijać swój biznes, muszę znaleźć rozwiązanie, które pozwoli mi zapewnić im najlepszą obsługę, a także mieć trochę czasu na odpoczynek.

Otaczanie się innymi profesjonalistami, którzy traktują swoją pracę poważnie i tak samo jak ja są dumni z obsługi klienta, pomogło mi odpuścić i pozwolić innym wziąć sprawy w swoje ręce.


😍 Zapisz wszystkie zadania w swoim plannerze i od razu je mądrze zaplanuj

Przed wyjazdem zawsze upewniam się, że wszystkie zadania i projekty są zaplanowane zaraz po otrzymaniu e-maila. Od razu wrzucam wszystko do mojego plannera lub Asany. W ten sposób moja skrzynka odbiorcza pozostaje pusta (ponownie pomaga to uniknąć niepokoju), mój umysł jest wolny od ciągłego myślenia nad listą rzeczy do zrobienia, czuję się spokojniejsza i bezpieczniejsza, że nie zapomnę niczego po moim powrocie.

Czytaj też: Narzędzia, które poprawią Twoją efektywność w budowaniu marki


😍 Spędzaj minimalny czas przy komputerze

Jeśli prowadzisz biznes lub jesteś zależny od swoich e-maili, wybierz porę dnia, o której sprawdzasz skrzynkę. Wiem, że brak wiedzy o tym, co dzieje się w Twoim biznesie, kiedy Ciebie nie ma, może w rzeczywistości wywołać większe napięcie, które zepsuje Ci urlop. Jeśli tak właśnie się czujesz i naprawdę potrzebujesz sprawdzić swój e-mail, poświęć na to absolutne minimum i obierz stałą porę dnia. Dla mnie najlepsze są do tego poranki. Posiadanie określonej pory dnia, kiedy jesteś dostępny, może pomóc uwolnić twój umysł od ciągłego myślenia o tym co masz do zrobienia.


😍 Usuń aplikacje społecznościowe

Napisałam trochę o moim podejściu do mediów społecznościowych w artykule o marce osobistej. Niedawno usunęłam z telefonu większość aplikacji oraz e-mail i była to jedna z najlepszych decyzji, jakie ostatnio podjęłam. Nagle okazało się, że mam więcej czasu, nie wspominając o pozbyciu się napadów niepokoju i FOMO (fear of missing out). Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany do tego pomysłu, wakacje to świetna okazja, aby spróbować.

Możesz zacząć od usunięcia powiadomień z aplikacji. Staraj się je sprawdzać raz – dwa razy dziennie. Jeśli okaże się to trudne, znajdź w domu odległe miejsce na telefon i zostaw go tam na kilka godzin. Lub po prostu zostaw go w walizce. Możesz też włączyć tryb „nie przeszkadzać” (niektóre telefony mają opcję pozwalającą wybranym osobom skontaktować się z Tobą w nagłych przypadkach).


😍 Nie planuj za dużo

Muszę przyznać, że jestem bardzo winna tego błędu. Ale nauczyłam się nie karać siebie za to, że nie zrobiłam wszystkiego, co zaplanowałam. To jest lekcja, której nauczyłam się podczas długich podróży. Bo wakacje powinny być przyjemnością, a nie kolejnym stresem. Więc jeśli jesteś osobą, która tak jak ja uwielbia robić TO DO LISTy, spróbuj podzielić swoje plany na dwie grupy. W pierwsze umieść 1-2 rzeczy, które naprawdę chcesz zrobić podczas krótkich wakacji, a druga niech zawiera całą resztę. Pozostaw ją jako opcjonalną. W ten sposób nie będziesz czuł rozgoryczenia, że czegoś nie zdołałeś zrobić.

Czytaj też: Planowanie strategiczne dla małego przedsiębiorcy

😍 Zrób to w swoim stylu

Zasługujesz na spędzenie wakacji tak, jak chcesz. Nie czuj się winny, że np. odrzucasz zaproszenia ludzi. Jeśli lubisz spać na kanapie w domu przez cały tydzień, nie czuj się winny. Jeśli lubisz pracować w ogrodzie i urobić się po pachy … wspinać po górach lub nadrobić zaległości biorąc udział w marketingowym kursie … Zrób to! To Twój czas! Ty decydujesz, co oznaczają dla Ciebie wakacje.

Ten post został opublikowany po raz pierwszy na moim koncie na Instagramie. Czy chciałbyś przeczytać bardziej osobiste historie, takie jak ta? Odwiedź mnie w moich mediach społecznościowych.

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You May Also Like